فراخواندن بلینکن به نشست شنود درباره ای بیرون شدن امریکا از افغانستان از سوی کنگرس این کشور

© Sputnik / Ramil Sitdikov /  مراجعه به بانک تصاویر Государственный секретарь США Энтони Блинкен на саммите АТЭС в Таиланде
Государственный секретарь США Энтони Блинкен  на саммите АТЭС в Таиланде  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.03.2024
عضو شوید
کنگرس امریکا وزیر امور خارجه این کشور را درباره ای بیرون شدن نیروهای امریکا از افغانستان به نشست شنود فرا می خواند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، کمیته خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده هفته آینده یک نشست شنود به هدف "محکوم کردن" انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا از بهر توجه نکردن به خواست‌های این کمیته برای ارائه مدرک ها درباره ای بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان برگزار ‌می‌کند.
Государственный секретарь США Энтони Блинкен  на саммите АТЭС в Таиланде  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.02.2024
بلینکن: کردار گروه طالبان ناسازگار با خواست مردم افغانستان است
مایکل مکال، رییس این کمیته گفته است، که او با وزیر خارجه امریکا در این‌باره تماس تیلیفونی نیز خواهد داشت.
نیروهای امریکایی در اگست ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان بیرون شدند. بیرون شدن شتاب‌زده امریکا هموار از سوی سیاستمداران و اعضای کنگرس این کشور با انتقادهای تُند روبه‌رو بوده است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
گروه طالبان در چندین نشست استادان پیشین دانشگاه های کابل را کافر خطاب و تاکنون چند تن از استادان دانشگاه ها را به بهانه های گوناگون زندانی و شکنجه کرده اند.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
اگرچه گروه طالبان پس از فرمان رهبرشان ادعا می کنند، که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کرده است، اما مقام های کشورهای ایران و تاجیکستان این ادعای گروه طالبان رد کرده و می گویند که تولید موادمخدر در افغانستان کاهش پیدا نکرده است.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала