تهدید به دستگیری بلینکن در پیوند به بیرون شدن امریکا از افغانستان از سوی مک کال

© AP Photo / Carolyn KasterПредседатель комитета Палаты представителей по иностранным делам, республиканец Майкл Маккол во время слушаний в Комитете Палаты, США
Председатель комитета Палаты представителей по иностранным делам, республиканец Майкл Маккол во время слушаний в Комитете Палаты, США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.02.2024
عضو شوید
رییس کمیته پیوندهای خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، وزیر امور خارجه امریکا را بار دیگر تهدید به اقدام قانونی (دستگیر) کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، دیلی میل نوشت: مایکل مک کال، رییس کمیته پیوندهای خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌گوید، که وزیر خارجه ایالات متحده در بسیاری از درخواست‌های کنگره برای مدرک های مربوط به بیرون شدن امریکا از افغانستان، "ممانعت" کرده است.
مایکل مک کال در نامه‌ای که محتوای آن را دیلی میل نشر کرده، گفته است: "این وحشتناک است که بیش از دو سال پس از بیرون شدن مرگ‌بار و پر هرج‌ومرج از افغانستان، وزارت خارجه هم‌چنان در این زمینه بازی‌های سیاسی به راه انداخته است".
Председатель комитета Палаты представителей по иностранным делам, республиканец Майкл Маккол беседует с журналистами в Нью-Йорке, США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2023
مک کال: پول مالیه ‌دهند‌گان امریکا نباید جیب گروه هراس افگنی هم‌چون طالبان را پر کند
بر بنیاد این گزارش، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ایالات متحده به دنبال مدرکی هستند که ممکن است پاسخ‌هایی را درباره ای"بیرون شدن فاجعه‌بار" امریکا از افغانستان پس از دوسال‌ونیم ارائه دهد.
مک کال در این نامه گفته است، که اگر انتونی بلینکن نتواند یادداشت‌های مصاحبه تیم "بررسی پس از اقدام (AAR)" را تا ششم ماه مارچ سال روان ارائه دهد، این کمیته کانگرس آن را به عنوان "تحقیر کانگرس" به ثبت خواهد رساند.
اگر این سناتور امریکایی از تهدید خود پیروی کند، این نخستین بار در تاریخ ایالات متحده خواهد بود که وزیر خارجه امریکا در پی "تحقیر کانگرس" دستگیر می‌شود.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
اگرچه گروه طالبان پس از فرمان رهبرشان ادعا می کنند، که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کرده است، اما مقام های کشورهای ایران و تاجیکستان این ادعای گروه طالبان رد کرده و می گویند که تولید موادمخدر در افغانستان کاهش پیدا نکرده است.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала