وزارت خارجه روسیه: به دزدی دارایی های روسیه از سوی غرب پاسخ سخت خواهیم داد

© Sputnik / Vitaliy Belousov /  مراجعه به بانک تصاویر Российские флаги, установленные в Москве ко Дню государственного флага России
Российские флаги, установленные в Москве ко Дню государственного флага России - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 13.02.2024
عضو شوید
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: پاسخ به دزدی دارایی های روسیه در غرب سخت خواهد بود.
به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، که واکنش مسکو به تصاحب دارایی های روسیه سخت خواهد بود؛ با آغاز کنندگان روند دزدی دارایی ها به عنوان دزد با همه ای پیامدهای پس از آن رفتار خواهد شد.
پیش از این، شورای اتحادیه اروپا تصمیمی را برای ذخیره سود از دارایی های روسیه برای بکارگیری بیشتر از آنها در راستای منافع اوکراین تصویب کرد.
زاخارووا در مصاحبه با کانال سولوویف لایو تاکید کرد: "پاسخ بسیار سخت خواهد بود، بدون هیچ فرصتی برای دیدن جایی که می توان گوشه ها را نرم کرد. پاسخ سختی داده خواهد شد".
بروکسل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.02.2024
اوکراین اجازه استفاده از سود دارایی های مسدود شده روسیه را پیدا کرد
به گفته این دیپلمات، کشورهای غربی با اقدامات خود تلاش می کنند تا هزینه های حفظ "درگیری خونین اوکراین و رژیم کیف" را جبران کنند.
او خاطرنشان کرد: "با توجه به اینکه کشور ما این کار را دزدی دانسته است، رفتار مانند دزد خواهد بود. نه به عنوان دستکاری های سیاسی، نه به عنوان فناوران بیش از حد، بلکه به عنوان دزد. می گویند با دزد چگونه باید رفتار کرد؟ یک دزد باید در زندان باشد، با همه ای پیامدهای پس از آن".
پیش از این، کریل لوگوینوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا، در مصاحبه با اسپوتنیک گفته بود، که هیچ دلیل قانونی برای انتقال دارایی های روسیه یا درآمد بسته شده از آنها در غرب به اوکراین و خود منجمد شدن آنها وجود ندارد و اقدامی غیرقانونی است.
به گفته وی، این موضع روسیه در میان اکثر کشورهای جهان مشترک است.
لوگوینوف افزود، که استفاده غیرقانونی از دارایی های روسیه پیامدهای منفی برای اعتبار اتحادیه اروپا در میان سرمایه گذاران خواهد داشت.
یادآوری می کنیم، که در 29 جنوری، نمایندگان دائمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور مقدماتی با پیشنهاد کمیسیون اروپا در مورد استفاده از درآمد حاصل از دارایی های مسدود شده روسیه در کشورهای اتحادیه اروپا موافقت کردند. همانطور که دیپلماتان اروپایی توضیح دادند، اتحادیه اروپا در این مرحله پیشنهاد می‌کند که درآمد دریافتی از دارایی‌های مسدود شده روسیه در حساب‌های ویژه ذخیره شود تا از آنها در آینده برای تامین مالی اوکراین استفاده شود. تاکنون صحبتی در مورد انتقال این بودجه به بودجه اتحادیه اروپا یا مستقیماً به اوکراین وجود ندارد. مکانیسم انتقال وجوه هنوز ایجاد نشده است.
پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی تعدادی تحریم های سخت را در برابر روسیه از جمله مسدود کردن تقریباً نیمی از ذخایر ارزی این کشور - حدود 300 میلیارد دالر وضع کردند. دمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه در گفت و گو با اسپوتنیک، درباره احتمال انتقال دارایی های مسدود شده روسیه به کیف، اظهار داشت: امریکا و اروپا پس از تصاحب آنچه که متعلق به آنها نیست، اعتماد خود را از دست خواهند داد. از صاحبان وی خاطرنشان کرد: مصادره اموال، دستگیری هواپیما، اموال، تحریم بازرگانان روسی نشان دهنده فروپاشی حرمت اموال خصوصی در غرب و خطر تجارت در آنجا است. ماریا زاخارووا، مقام وزارت خارجه روسیه، مسدود کردن دارایی های روسیه در اروپا را دزدی خواند و خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا نه تنها سرمایه های خصوصی، بلکه دارایی های دولتی روسیه را نیز هدف قرار داده است.
سال گذشته، بلجیم از ایجاد یک صندوق 1.7 میلیارد یورویی برای پشتیبانی از اوکراین با بکارگیری از درآمدهای حاصل از دارایی های بسته شده روسیه خبر داد. بروکسل قصد دارد تمام وجوه دریافتی از مالیات بر سود دارایی های روسیه را به اوکراین منتقل کند، این وجوه برای خرید تسلیحات، کمک های بشردوستانه، برای تامین مالی ماموریت غیرنظامی اتحادیه اروپا برای اوکراین و همچنین به عنوان کمک های مالی کلان استفاده می شود.
در ماه دسمبر، بلجیم همچنین اعلام کرد، که 611 میلیون یورو برای کمک به اوکراین در سال 2024 از درآمدهای دریافتی از دارایی های بسته شده روسیه اختصاص خواهد داد. رهبران اتحادیه اروپا در اکتوبر 2022 به کمیسیون اروپا دستور دادند تا پیشنهاداتی را برای استفاده از دارایی های بسته شده برای تامین مالی بازسازی اوکراین آماده کند. چنین پیشنهادی در پایان سال گذشته ارائه شد، اما هنوز به طور رسمی از سوی کشورهای اتحادیه اروپا تایید نشده است.
پسین ها، در شرایطی که در اتحادیه اروپا برای توافق بر سر 50 میلیارد یورو برای کمک مالی کلان به کیف برای دوره تا سال 2027 در حال انجام است، بحث در مورد استفاده از درآمد از دارایی های روسیه برای این اهداف دوباره تشدید شده است. پس از نشست سران در 1 فیبروری، رهبران کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کردند که جامعه قصد دارد تا حدودی هزینه های کمک به اوکراین را از وجوه دریافتی از سرمایه گذاری در دارایی های بسته شده روسیه پوشش دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала