کرن دیکر: امریکا بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌ بشردوستانه به افغانستان است

© Photo / facebook/kabulusembassy Karen B. Decker
 Karen B. Decker - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.02.2024
عضو شوید
کاردار سفارت امریکا برای افغانستان گفته است، که امریکا بزرگ‌ترین کمک‌کننده بشردوستانه برای رفع نیازمندی‌های زندگی افغانستانی ها است.
به گزارش اسپوتنیک، کرن دیکر کاردار ایالات متحده امریکا برای افغانستان، روز جمعه، ۲۱ دلو با نشر پیامی در برگه ای ایکس نوشت، که ایندریکا راتواته، معاون یوناما در تماس با او بر پشتیبانی نیرومند واشنگتن از کار سازمان ملل در افغانستان تاکید کرده است.
وی افزوده است: "امریکا بزرگ‌ترین کمک‌کننده بشردوستانه بوده که کمک‌های نجات‌بخش ضروری را به مردم افغانستان ارایه می‌کند".
این در حالی است، که پیش از این کاخ سفید در پیامی به کانگرس امریکا درباره ای افزایش آشفتگی انسانی و احتمال فروپاشی اقتصاد افغانستان زیر کنترل گروه طالبان هشدار داد.
شهر کابل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.02.2024
کمیته بین‌المللی نجات: افغانستان از سرواژه ای خبرها کنار رفته است
برپایه گزارش اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، این کشور در جریان دو سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد دالر به افغانستان زیر کنترل گروه طالبان کمک کرده است.
سیاست دولت بایدن در قبال طالبان، انتقادهای شدید برخی از مقام‌های پیشین و کنونی این کشور را به همراه داشته است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
اگرچه گروه طالبان پس از فرمان رهبرشان ادعا می کنند، که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کرده است، اما مقام های کشورهای ایران و تاجیکستان این ادعای گروه طالبان رد کرده و می گویند که تولید موادمخدر در افغانستان کاهش پیدا نکرده است.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала