هدف از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان چه بود؟

© Photo / SNانفجار در میدان هوایی کابل
انفجار در میدان هوایی کابل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.10.2023
عضو شوید
مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید، که امریکا به منظور آماده شدن برای مقابله با روسیه و چین از افغانستان خارج شده است.
به گزارش اسپوتنیک، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مقاله‌ی روز سه‌شنبه که مجله "فارن افرز" آن را منتشر کرده گفته است که اگر ایالات متحده نیروهای خود را از افغانستان خارج نمی کرد، روسیه به طالبان کمک می کرد تا نیروهای امریکایی را در آنجا شکست دهند تا توجه ایالات متحده را از درگیری آینده در اوکراین منحرف کند. مجبور شدم از قبل اقدام کنم.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه تصریح کرد هدف جو بایدن، از خارج ‌کردن نیروهای نظامی کشورش از افغانستان و پایان بخشیدن به طولانی‌ترین جنگ این کشور، تطبیق سیاست‌های دفاعی واشنگتن با واقعیت‌های موجود از جمله آمادگی برای مواجهه با قدرت‌های بزرگ‌تر مانند روسیه و چین بود.
به گفته وی، استراتژی حضور مستقیم نظامی، واشنگتن را در موقعیتی آسیب پذیر قرار داد، پرهزینه بود و قابل توجیه نبود.
Американский государственный деятель Джейк Салливан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.10.2023
جیک سالیوان: نیروهای امریکایی در گرداب جنگ افغانستان گیر مانده بود و باید از آن بیرون می شد
مشاور امنیت ملی امریکا ضمن تاکید بر ضرورت عملیات‌ها از راه دور مانند کشتن ایمن الظواهری، رهبر القاعده، به‌صورت تلویحی گفته که حضور 20 ساله نظامی کشورش در افغانستان نیاز نبود و واشنگتن حالا از کرده خود پشیمان است.
ایالات متحده بار دیگر به "کمک روسیه به طالبان" اشاره می کند، در حالی که مسکو و همچنان طالبان بارها اعلام کرده اند که روسیه به طالبان کمک نمی کند، سلاح نمی دهد و غیره.
سوال اصلی اینجا است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در فبروری 2020 در دوحه توسط خود ایالات متحده به توافق رسید. آیا آنها از قبلاً برای اوکراین آماده می شدند؟ چرا چنین اظهاراتی مطرح می شود؟
در این مورد آقا اکمل بقا کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: "در این هیچ شک وجود ندارد که کشور های قدرمند برای حفظ منافع منطقه‌وی و فرا منطقه‌ای خود به نیرو های نیابتی نیاز دارند و در کشور های مختلف بالای گروه های سیاسی و نظامی سرمایه‌گذاری میکنند."
"افغانستان میدان رقابت های قدرت هاست. ایالات متحده امریکا ملت مظلوم افغانستان را قربانی سیاست های نادرست و غیر انسانی خود کرده، است."
اکمل بقا
کارشناس مسائل سیاسی
آقا بقا افزود: "امریکا در بیست سال گذشته در امر مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در افغانستان ناکام ماند و با یک معامله ننگین تحت عنوان قرار داد دوحه افغانستان را برای یک گروه تروریستی تسلیم کرد."
وی خاطرنشان کرد، "آقای خلیل‌زاد "نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان "مصروف بلند مالی جنگ در افغانستان و مدیریت جنگ اوکراین را علت بیرون شدن امریکا از افغا نستان عنوان کرده است."
"آقای خلیل‌زاد باورمند است که مدیریت دو جنگ و مصارف بلند آن برای امریکا کار دشوار بود."
اکمل بقا
کارشناس مسائل سیاسی
قابل یادآوری است که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در 14 اپریل 2021 اعلام کرد که تصمیم به پایان دادن به عملیات در افغانستان گرفته است که در اکتبر 2001 آغاز شد و طولانی‌ترین عملیات نظامی خارجی در تاریخ امریکا شد. خروج نیروهای امریکایی از ماه می 2021 آغاز شد. طالبان عملیات گسترده ای را برای تثبیت کنترل بر افغانستان آغاز کرده اند. در 15 اگست 2021، رئیس جمهور افغانستان، اشرف غنی به خارج از کشور گریخت و طالبان بدون درگیری وارد کابل شدند. با آغاز ماه سپتمبر، ارتش امریکا به طور کامل افغانستان را ترک کرد و به حضور تقریبا 20 ساله خود در این کشور پایان داد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала