واخواهی عضو مجلس نمایندگان امریکا به فرستادن پول به گروه طالبان

© AP Photo / Andrew HarnikКонгресс США
Конгресс США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.10.2023
عضو شوید
یک عضو مجلس نمایندگان امریکا با اشاره به رفتار گروه طالبان گفت: دولت بایدن میلیون‌ها دالر را به رژیم‌هایی می‌فرستد که اقلیت‌ها را سرکوب می‌کنند.
به گزارش اسپوتنیک، ویرجینیا فاکس، عضو مجلس نمایندگان امریکا در نشست "کمیته نظارت و پاسخ‌گویی" سخن می‌گفت، تاکید کرد، که ایالات متحده حدود ۱.۸ میلیارد دالر، روی برنامه‌های پشتیبانی از زنان افغانستان و حاکمیت قانون هزینه کرده است و دوام این پشتیبانی باید بدون تامین مالی طالبان صورت گیرد.
بربنیاد آمارهای ملل متحد، امریکا در صدر کشورهایی قرار دارد که بیش‌ترین پول را در دو سال گذشته با اهداف بشردوستانه به افغانستان فرستاده است.
Председатель комитета Палаты представителей по иностранным делам, республиканец Майкл Маккол беседует с журналистами в Нью-Йорке, США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2023
مک کال: پول مالیه ‌دهند‌گان امریکا نباید جیب گروه هراس افگنی هم‌چون طالبان را پر کند
این‌جا در کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان اما؛ از رسیدن پول‌های کمکی امریکا به دست طالبان، با توجه به رفتار سخت‌گیرانه آنان در برابر زنان، ابراز نگرانی می‌شود.
ویرجینیا فاکس، عضو مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید: "ایالات متحده نزدیک به ۱.۸ میلیارد دالر برای برنامه‌های حمایت از زنان افغانستان و حاکمیت قانون هزینه کرد. آیا این پول کاملاً هدر رفت و آیا ایالات متحده می‌تواند برای محافظت از زنان و دختران افغانستان تلاش کند که شامل تامین پولی طالبان نباشد".
نماینده انجمن زنان مستقل ایالات متحده نیز از سیاست‌های جو بایدن انتقاد می‌کند و می‌گوید که با تصمیم‌های اخیر او در سیاست خارجی امریکا، کمک‌های مالی و خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، زنان و دختران از نقض مداوم و ویران‌گر حقوق‌بشری رنج می‌برند.
به گفته او، پول‌هایی که از سوی امریکا برای پشتیبانی از زنان در افغانستان هزینه شده، هدر رفته است.
میگان موبز، عضو ارشد انجمن زنان مستقل امریکا معتقد است: "در حال حاضر کمک‌هایی که ارائه می‌شود از حفاظت‌های کافی برخوردار نیست تا اطمینان حاصل شود که واقعاً به اهداف بشردوستانه می‌رسد؟ واقعاً به افرادی‌که به آن نیاز دارند می‌رسد؟ آیا به کودکان گرسنه و برنامه‌های آموزشی برای زنان و کودکان می‌رسد".
ایالات متحده گفته است، که کمک‌های مالی‌اش به افغانستان، هزینه اهداف بشردوستانه می‌شود، نه پشتیبانی مالی از طالبان.
هرچند امریکا در راهِ تعامل با طالبان گام گذاشته، اما تامین حقوق بشر، به‌شمول حقوق زنان را پیش‌زمینه توسعه روابط و یکی از پله‌های رفتن به سوی به‌رسمیت شناختن گفته‌ است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پنهانی با امریکا و امضای تفاهم نامه با این کشور در پانزدهم اگوست سال ۲۰۲۱ قدرت را در افغانستان بدون درگیری به دست گرفتند و از آن زمان به بعد، کار محدودسازی زنان و دختران را با بستن دروازه مکتب‌ها به روی دختران -بالاتر از صنف ششم- آغاز کردند.
ریچارد بنت گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد در افغانستان، در واپسین گزارش خود نوشته است که شمار فرمان‌های محدود‌کننده طالبان در برابر زنان و دختران افغانستان، به بیش از ۵۰ مورد می‌رسد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала