کاخ سفید برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن گروه طالبان ندارد

© AP Photo / Manuel Balce CenetaОфициальный представитель госдепартамента США Джон Кирби на пресс-конференции в Пентагоне
Официальный представитель госдепартамента США Джон Кирби на пресс-конференции в Пентагоне - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.09.2023
Telegram
سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده بار دیگر گفته است، که کاخ سفید برای به‌ رسمیت‌شناسی گروه طالبان هیچ برنامه‌ای ندارد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، درحالی که گروه طالبان در انتظار مشر‌وعیت جهانی هستند، اما کشورهای مختلف همچنان برنامه‌ای برای این اقدام ندارند.
در تازه‌ترین مورد، جان‌ کربی؛ سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت، که نه‌ تنها طالبان به تعهدات خود با جهان در پیوند با چگونگی حکومت داری به شمول رفتار با ‌زنان و دختران نه‌تنها عمل نکرده‌اند که برخلاف آن قدم گذاشته‌اند.
به گفته کربی، این مورد باعث شده تا واشنگتن، هیچ برنامه‌ای برای به رسمیت‌شناسی طالبان نداشته باشد.
او تاکید کرد: "ما طالبان را به رسمیت نشناخته‌ایم. در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای انجام این کار وجود ندارد. اگر می‌خواهند مشروع دیده شوند، باید به‌گونه مشروع به تعهداتی که در برابر جامعه جهانی درباره نحوه حکومت خود، به ویژه درباره ای رفتار با زنان و دختران، داده‌اند، عمل کنند. آنها نه تنها این کار را انجام نداده‌اند، بل راه دیگری در پیش گرفته‌اند".
Председатель комитета Палаты представителей по иностранным делам, республиканец Майкл Маккол беседует с журналистами в Нью-Йорке, США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2023
مک کال: پول مالیه ‌دهند‌گان امریکا نباید جیب گروه هراس افگنی هم‌چون طالبان را پر کند
کربی هم‌چنان با توجه به نگرانی‌ها از وجود فعالیت‌های گروه‌های هراس‌افگن در خاک افغانستان گفته که ایالات متحده‌ فعالیت گروه‌های هراس‌افگن را که ممکن است با استفاده از افغانستان و یا بخش‌‌های دیگر تحرکاتی داشته باشند نظارت می‌کند.
آقای کربی با تاکید بر گزارش‌ اداره‌های امنیتی ایالات متحده گفته که تهدید القاعده در افغانستان بسیار ضعیف است.
با ب ایالات متحده از افغانستان‌ و قدرت‌گیری دوباره طالبان، شهروندان کشور به ویژه زنان و دختران از رهگذر حقوق‌ بشری و اقتصادی روزهای دشواری را سپری می‌کنند، موردی که ظاهرا انتقادها را به نشانی سیاست ایالات متحده در قبال افغانستان افزایش داده است.در کرد. البته ما شبکه‌های تروریستی دیگری را که می‌توانند از فضاهای غیرقانونی در آنجا و جاهای دیگر استفاده کنند، زیر نظر داریم".
فرهاد ابرار؛ آگاه روابط بین‌الملل در این باره می‌گوید: "امریکایی‌ها در خصوص قضیه افغانستان بی‌‌تفاوت نیستند، به همین خاطر است که گزینه تعامل در سطوح مختلف به‌خصوص استخباراتی و امنیتی میان دو طرف فعال است. همین سبب شده که ایالات متحده امریکا در خصوص رویکرد حکومت‌داری طالبان، مسایل حقوق‌بشری و حقوق زنان سیاست قاطع در برابر طالبان اتخاذ نکند".
جان کربی درحالی در مورد نظارت جدی ایالات متحده بر تهدیدهای احتمالی از افغانستان سخن گفته که پیش از این تام‌ وست فرستاده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان در مرکز تحقیقی استمسون گفته بود که واشنگتن نگران فعالیت داعش در افغانستان است. اما به گفته وی تی‌تی‌پی یا تحریک طالبان پاکستان تهدید بزر‌گ‌‌تر برای منطقه هستند.
با این همه اسلام‌آبا‌د بار ملامتی افزایش تحرک‌های تی‌تی‌پی را به‌‌گونه‌ای به دوش طالبان افغانستان گذاشته است.
یادآروی می کنیم، که با بیرون شدن ایالات متحده از افغانستان‌ و قدرت‌گیری دوباره طالبان، شهروندان این کشور به ویژه زنان و دختران از رهگذر حقوق‌ بشری و اقتصادی روزهای دشواری را سپری می‌کنند، موردی که ظاهرا انتقادها را به نشانی سیاست ایالات متحده در قبال افغانستان افزایش داده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала