نتیجه دیدار هیئت‌های بلند پایه امریکا و طالبان در دوحه چه بود؟

© Photo / @Social mediaامیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان
امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.08.2023
Telegram
طالبان خواسته های برای پایان دادن به تحریم ها و لیست سیاه، آزادسازی دارایی‌های افغانستان و جلوگیری از نقض حریم هوایی افغانستان از امریکا دارد اما نمایندگان امریکا خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط شهروندان امریکایی که در بازداشت طالبان به‌سر می‌برند شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، حافظ ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفت‌، هیئت‌ به رهبری امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان افغانستان روز شنبه برای گفت‌وگو با مقامات امریکایی به دوحه سفر کرد.
وی در صفحه اجتماعی خود نوشته است: "در این گفتگوها، اقداماتی برای پایان دادن به تحریم ها و لیست سیاه، آزادسازی دارایی‌های افغانستان و جلوگیری از نقض حریم هوایی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت."
وزیر خارجه طالبان، در میدان هوایی کابل به تلویزیون ملی، گفت که در جریان سفر به دوحه با شماری از مقام‌های حکومت قطر نیز درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو خواهد کرد.
قابل ذکر است که پیش از این، امیرخان متقی، با تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در ترکیه دیدار کرده بود.
Межафганские переговоры в Дохе, Катар - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.07.2023
چندرسانه ای
دیدار نماینده ای امریکا با طالبان بر سر رسمی سازی پروژه ای تروریسم دولتی است
در بیانیه‌ای وزارت خارجه طالبان نیز امده است که: "هیأتی به ریاست امیرخان متقی وزیر خارجه، نمایندگان وزارت مالیه، بانک افغانستان، مقامات سفارت و دفتر سیاسی افغانستان با تام وست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و نمایندگان نهادهای مختلف امریکایی به مدت دو روز در سطح کمیته های فنی در قطر دیدار کردند".
در این بیانیه همچنین آمده است: "در این دیدار در مورد مسائل اعتمادسازی میان دو طرف، برداشتن گام های عملی در این راستای حذف لیست سیاه و تحریم ها، آزادسازی سپرده های بانکی در افغانستان، حفظ ثبات اقتصادی در افغانستان، مبارزه با مواد مخدر و حقوق بشر گفتگو شد".
هیئت طالبان "بر لزوم ایجاد اعتماد در رفع تحریم ها و گشایش سپرده های بانکی که کمک می کند تا افغان ها بتوانند اقتصاد خود را بدون کمک های خارجی ایجاد کنند" تاکید کرده است.
از سوی دیگر هیئت امریکایی، توماس وست و رینا امیری، نمایندگان خاص امریکا و همچنین کرن دکر، سفیر امریکا برای افغانستان مقیم دوحه با اعضای سیاسی و فنی هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان برای دو روز دیدار کردند.
نمایندگان امریکا در گفت‌وگو با هیأت طالبان در قطر خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط شهروندان امریکایی که در بازداشت طالبان به‌سر می‌برند شده‌اند و گفته‌ که بازداشت این افراد "مانع مهمی برای تعامل مثبت است".
در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ امریکا آمده است که هیأت امریکایی در دیدار با طالبان نگرانی عمیق خود را در رابطه با بحران انسانی ابراز و بر ادامه‌ی حمایت از سازمان‌های کمک‌رسان در افغانستان تأکید کرده‌ است.
نزدیک به 250 یورش در برابر هزاره ها در جریان دو دهه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.08.2023
واکنش افغانستانی ها به ادعای دروغین نماینده امریکا درباره ای همکنشی با گروه طالبان
نمایندگان امریکا از طالبان خواستند تا سیاست‌های‌ شان را که باعث بدترشدن وضعیت حقوق بشر، از جمله حقوق زنان و جوامع آسیب‌پذیر در افغانستان می‌شود، تغییر دهند.
حالا که مذاکرات هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان و دیپلمات های امریکایی تام وست و رینا امیری در دوحه به پایان رسید عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان، میگوید: موضوعات لغو تحریم‌ها بر بانک‌های افغانستان، حذف رهبری طالبان از فهرست سیاه، آزاد کردن ذخایر افغانستان، مبارزه با مواد مخدر، حقوق بشر، کمک‌های بشردوستانه و دسترسی به خدمات کنسولی سفارت های افغانستان مورد بحث قرار گرفت.
از سوی دیگر در بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه امریکا آمده است که هیئت امریکایی در مورد موضوعات توقف نقض حقوق بشر، زنان و اقلیت های مذهبی، بازداشت روزنامه نگاران و آزادی شهروندان امریکایی بحث و تبادل نظر کردند.
سوال اینجا است که آیا طرفین به اهداف خود دست یافتند؟
U.S Secretary of State has named Rina Amiri as Special Envoy for Afghan Women, Girls, and Human Rights.
 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.08.2023
دروغ پردازی فرستادگان امریکا در امور افغانستان از خلیلزاد تا رینا امیری/ بانوان به امیری: دروغگو
در این مورد آقا اکمل بقا کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: "ارزیابی های دو ساله‌ من نشان‌میدهد که ایالات متحده امریکا، کشور های هم‌سوی امریکا، سازمان های بین المللی و حقوق بشری به نوع برای دوام حاکمیت ظالمانه گروه تروریستی طالبان لابی و راه تعامل را پیشه‌کرده‌اند، و این در حالیست که اکثریت نهاد های تحقیقی معتبر دنیا از وخامت اوضای بشری، رشد گروه های تروریستی و مواد مخدر مدام گزارش می‌هند. برای قدرت ها مردم افغانستان هیچ اهمیت ندارد، آنچه اهمیت دارد منافع قدرت هاست."
وی افزود: "این نشست ها ادامه نشست دوحه و تداوم اجندای امریکای می‌باشد."
وی تاکید کرد: "اهداف سیاسی نظر به زمان و مکان در حالت تغییر می‌باشد و در حال حاضر امریکای ها، پاکستانی‌ها و طالبان دارای اهداف و اجندای خاص خود در منطقه هستند."
آقا بقا در جمع‌بندی گفت: "همه میدانند که گروه طالبان با معیارهای جهانی حکومت‌داری ساز‌گاری ندارد. هر کشور و سازمانی‌که راه تداوم حاکمیت این گروه تروریستی را هموار و سبب ادامه حاکمیت ظالمانه آن بر مردم‌ افغانستان گردد، شریک جرم و ناقض حقوق بشر شمرده خواهد شد."
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала