امام‌علی رحمان: شمال افغانستان به مرکز پرورش تروریسم بین المللی تبدیل شده است

© Flickr / Пресс-служба Президента ТаджикистанаПрезидент Таджикистана Эмомали Рахмон
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.06.2023
عضو شوید
رحمان در جریان نشست کشور های "آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا" پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا کمک های خود را برای تقویت مرزها با افغانستان افزایش دهد.
به گزارش اسپوتنیک، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در نشست آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا در شهر چولپون آتا قرقیزستان با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان از جامعه دعوت کرد تا برای تقویت مرزها با این کشور کمک های بیشتری را افزایش دهند.
رئیس جمهور تاجیکستان گفت: "ما لازم می دانیم که اقدامات فوری را برای تقویت مرز با افغانستان انجام دهیم. اتحادیه اروپا به کمک به این موضوع از طریق برنامه های BOMCA و CADAP ادامه می دهد (BOMCA یکی از بزرگترین برنامه های اتحادیه اروپا و UNDP در منطقه است که هدف آن ارائه فناوری برای تقویت زیرساخت پست های مرزی؛ CADAP برنامه مبارزه با مواد مخدر در آسیای مرکزی است.)"
به عقیده وی، اقدامات انجام شده در چارچوب این برنامه ها برای مقابله موثر با تهدیدات خارجی، به ویژه تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر، کافی نیست. رئیس جمهور تاجیکستان گفت: در این زمینه برای افزایش کمک های اتحادیه اروپا در این زمینه ابراز امیدواری می کنم.
وی تاکید کرد که قلمرو افغانستان، به ویژه ولایات شمالی و شمال شرقی آن، "به محل پرورش تروریسم بین المللی تبدیل شده است و این کشور همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر در جهان است."، جایی که پس از به قدرت رسیدن طالبان* تولید آنها به طور چشمگیری افزایش یافت.
رحمان گفت: "در این شرایط، اتخاذ اقدامات مشترک برای مبارزه با تهدید گسترش تروریسم، افراط گرایی، مظاهر رادیکالیسم مذهبی، جرایم سایبری، قاچاق مواد مخدر و اسلحه را مهم می دانیم". رئیس جمهور به علاقه مندی به استقرار زودهنگام صلح و ثبات در افغانستان اشاره کرد و افزود: "تشکیل یک حکومت فراگیر که منافع همه اقشار جامعه و اقوام را در نظر بگیرد، شرط کلیدی برای اعاده صلح پایدار و ثبات در افغانستان است".
 Афганистан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.06.2023
ترکمنستان به اتحادیه اروپا پیشنهاد استفاده از پتانسیل ترانزیتی افغانستان را داد
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала