نشر یک نوار شنیداری قدیمی از احمدشاه مسعود: جمهوری اسلامی "ضعیف،‌ منافق و دودل" است

© Photo / FB/Massoudiyanقهرمان ملی کی بود؟
قهرمان ملی کی بود؟ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.02.2023
Telegram
پس از سپردن سفاتر افغانستان در تهران به گروه طالبان یک فایل شنیداری قدیمی قهرمان ملی به نشر رسیده است، که فرمانده فقید ائتلاف ضد طالبان در آن، جمهوری اسلامی ایران را "ضعیف، منافق و دودل" می‌خواند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، در پی سپردن سفارت افغانستان در تهران به گروه طالبان، یک فایل شنیداری قدیمی از احمدشاه مسعود نشر شده که فرمانده فقید ائتلاف ضدطالبان در آن، جمهوری اسلامی را "ضعیف، منافق و دودل" می‌خواند.
احمدشاه مسعود در این فایل درباره نوع نگاه کشورهای منطقه به احزاب سیاسی افغانستان سخن می‌گوید.
هرچند زمان دقیق ضبط این فایل صوتی معلوم نیست اما به نظر می‌رسد این فایل در جریان سال‌های مقاومت علیه رژیم اول طالبان در بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱ ضبط شده است.
اشغال مقر فرماندهی احمدشاه مسعود توسط طالبان در تخار؛ همسنگران قهرمان ملی زهر بخورید - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.06.2021
اشغال مقر فرماندهی احمدشاه مسعود توسط طالبان در تخار؛ "همسنگران قهرمان ملی زهر بخورید"
احمدشاه مسعود که به نظر می‌رسد در جریان ضبط این فایل شنیداری در حال ارائه سیمیناری برای نزدیکان خود است، می‌گوید حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار برای حکومت پاکستان حزب مطلوب است. او می‌گوید احزاب متعلق به اهل تشیع برای جمهوری اسلامی ایران و حزب دعوت جهاد به رهبری عبدرب‌الرسول سیاف و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار برای عربستان سعودی احزاب مطلوب است.
او می‌گوید: کشورهای غربی به ما (حزب جمعیت اسلامی افغانستان) اعتماد نمی‌کند و اگر کشورهای غربی به کسی اعتماد کند به ظاهرشاه مراجعه خواهد کرد زیرا "او وابسته به غرب است".
ظاهرشاه در زمانی که این نوار شنیداری ضبط شده است، در روم، پایتخت ایتالیا زندگی می‌کرد. محمد ظاهرشاه یک سال و اندی پس از ترور احمدشاه مسعود در اگست ۲۰۰۲ و ده ماه پس از فروافتادن رژیم طالبان به دست نیروهای تحت فرمان ایالات متحده امریکا، به افغانستان بازگشت تا نشست بزرگ اضطراری را، که برای تشکیل دولت انتقالی تشکیل می‌شد، گشایش کند.
حامد کرزی که از افراد نزدیک به ظاهرشاه بود در نشست بن در سال ۲۰۰۱ به عنوان رئیس دولت جدید افغانستان انتخاب شد.
آقای مسعود می‌گوید، یکی از نقاط ضعف حزب جمعیت اسلامی افغانستان این است که در سطح بین‌المللی دوست و همکار محکم ندارد.
احمدشاه مسعود از اعضای برجسته حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود.
او در این نوار می‌گوید: "از بین کشورهای بیرونی فقط یک همکار باقی می‌ماند که آن‌هم بسیار ضعیف و منافق و دودل است که جمهوری اسلامی ایران است." او در ادامه می‌افزاید دولت ایران "گاهی آری می‌گوید و گاهی نه".
مسعود تصریح می‌کند: "اگرچه گپ ایرانی‌ها این بود که ما جمعیت را به حیث حزب پیشتاز در قسمت مسایل آینده افغانستان قبول داریم و به احزاب تشیع می‌گوییم که از حزب جمعیت پیروی کنند".
رهبر پیشین جبهه مقاومت ملی افغانستان در ادامه فایل صوتی درباره وعده جمهوری اسلامی ابراز تردید می‌کند و می‌گوید: "مچم [نمی‌دانم] که آن‌ها در این گفته‌های‌شان تا چه حدی صادق هستند."
نشر این نوار صوتی، ۲۲ سال پس از ترور احمدشاه مسعود می‌تواند نشانه‌ای از تیرگی روابط جبهه مقاومت ملی افغانستان و جمهوری اسلامی باشد.
یادآوری می کنیم، که جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود پیش از این به گونه بی‌پیشینه‌ای از تسلیم‌دهی سفارت افغانستان به طالبان از سوی جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده بود.
در بیانیه‌ای که این جبهه پس از تسلیم‌دهی سفارت افغانستان به طالبان صادر کرده، این اقدام را مایه تاسف و سوال‌برانگیز خوانده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала