رد گزارش شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا از سوی فرهمند و عظیمی

بابر فرهمند: حکومت در شمال کشور جنگ سرد جدید را آغاز کرده است
 بابر فرهمند: حکومت در شمال کشور جنگ سرد جدید را آغاز کرده است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.02.2023
Telegram
معاون پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و والی بلخ در دولت پیشین افغانستان محتوای گزارش پژوهشی شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا را رد کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، عنایت‌الله بابر فرهمند با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی می‌گوید: "تا یک ماه برای رسانه TG1 ایتالیا فرصت می‌دهم واقعیت این کاغذ پارچه جعلی را که با امضای مشابه اینجانب مزین گردیده و شخصیت بنده را در سطح ملی و بین‌المللی خدشه‌دار ساخته است اثبات نماید".
آقای فرهمند هشدار داده است، که "در غیر آن بخاطر اعاده حیثیت خود مطابق قوانین بین‌المللی تخطی رسانه‌ها در برابر رسانه متذکره اقامه دعوا خواهم کرد".
واکنش بابر فرهمند با گماشتن والی جدید فاریاب - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.04.2021
واکنش بابر فرهمند با گماشتن والی جدید فاریاب
در همین حال فرهاد عظیمی، والی پیشین بلخ نیز در تماسی با افغانستان انترنشنل صحت این نامه را رد کرده است.
شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا به تازگی با انتشار یک گزارش پژوهشی گفته است، که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان و شماری از رهبران سیاسی در این کشور مبلغ‌های هنگفتی را برای دست برداشتن از مقاومت مسلحانه در برابر طالبان در سال ۲۰۲۱ دریافت کرده‌اند.
در این گزارش آمده است، که فرهاد عظیمی، والی وقت بلخ به نمایندگی عطامحمد نور، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان ۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به دست آورده است.
در این نامه از همکاری آقای نور "در عرصه پروسه صلح، تغییر نظام سیاسی افغانستان و همکاری در قسمت ایجاد دولت جدید در افغانستان" استقبال شده است.
در مدرکی که این رسانه منتشر کرده است، دیده می‌شود که عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به نمایندگی از عبدالرشید دوستم ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر گرفته است.
در این نامه خطاب به مارشال دوستم آمده است: دولت قطر از حسن همکاری شما با امارت اسلامی افغانستان و خارج شدن جلالت‌مآب مارشال عبدالرشید دوستم از جبهات جنگی،‌ مخصوصاً ولایت‌های فاریاب و جوزجان استقبال نموده و طبق توافق،‌ هدیه‌ای به ارزش ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر از جانب دولت قطر در نظر گرفته شده است.
در این گزارش همچنین آمده است، که قطر به اشرف غنی بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده است تا در برابر طالبان مقاومت نکند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала