چین به بهبود روابط دوجانبه و کمک به افغانستان اطمینان داده است

© Twitter account of GMICafghanistanمولوی امیرخان متقی
مولوی امیرخان متقی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.01.2023
Telegram
امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی، می‌گوید که چین در راستای بهبود روابط دوجانبه و کمک به افغانستان، اطمینان داده است.
به گزارش اسپوتنیک، طلوع نیوز خبر داده است که گانگ، وزیر خارجه چین، گفته که بیجینگ از ایجاد ساختار سیاسی فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند.
آقای گانگ در گفت‌وگوی تلیفونی با امیرخان متقی، همچنان گفته است که بیجینگ به دنبال نفوذ در افغانستان نیست و به استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام می‌گذارد.
در این گفت‌وگو، آقای گانگ اطمینان داده است که کشورش به دنبال منافع شخصی در افغانستان نیست.
 В Доме народных собраний в Пекине - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.12.2022
چین خواستار تمرکز بر زندگی سالم مردم افغانستان شد
همزمان با این، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی، می‌گوید که چین برای بهبود روابط دوجانبه و کمک به افغانستان، اطمینان داده است.
آقای متقی گفت: "تقریبا یک ساعتی تلیفونی صحبت کردیم محور بحث ما این بود که چه گونه با یکدیگر همکاری داشته باشیم چه گونه در افغانستان سرمایه‌گذاری شود چه گونه در افغانستان دیگر هم صلح و ثبات را قایم (تامین) کنیم. با ایشان به خصوص در حوزه زراعتی بحث مفصلی داشتیم."
همزمان، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی می‌گوید که آقای متقی از تامین امنیت شرکت‌های چینی در افغانستان، به وزیر خارجه چین اطمینان داده است.
ضياء احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: "وزیر امور خارجه کشور به طرف چینی اطمینان داد که حکومت افغانستان برای امنیت و ثبات منطقه تلاش می‌کند و به هیچ گروه و فردی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه سایر کشورها را نخواهد داد. امیرخان متقی همچنین بر امنیت شهروندان و شرکت‌های چینی در افغانستان تاکید کرد."
شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که چین در اوضاع کنونی در بهبود اوضاع افغانستان نقش مهم دارد و افزایش روابط میان کابل و بیجینگ به نفع کشور است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала