دختران کندهاری: اگر ما داکتر نشویم، پس مردم افغانستان مجبورند زنان خود را برای درمان به پنجاب ببرند

شهر کندهار - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.12.2022
Telegram
شماری از دانشجویان دختر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کندهار از گروه طالبان می‌خواهند که دروازه‌های دانشگاه‌ها را به‌روی دختران باز کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، شماری از دانشجویان دختر ولایت کندهار می‌گویند، که جامعه افغانستان نیاز به داکتران و پرستاران زن دارد و در صورتی که طالبان به دختران اجازه تحصیل ندهند، مردم افغانستان مجبورند زنان خود را برای درمان به پنجاب پاکستان ببرند.
فریده، دانشجوی سمستر آخر رشته طب یکی از دانشگاه‌های خصوصی در شهر کندهار است.
او در پیامی گفت، که اقدامات طالبان افغانستان را به عقب می‌برد: "این اقدامات طالبان فایده‌ای ندارد، دنیا روز به روز پیشرفت می‌کند اما ما به عقب می‌رویم، طالبان هم می‌خواهند که زنان درس نخوانند و کارهای خانه انجام دهند".
Флаг у Штаб-квартиры ООН в Нью-Йорке - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.12.2022
نگرانی سازمان ملل درباره پیامدهای ممنوعیت کار زنان در سازمان های غیردولتی در افغانستان
فریده می‌گوید، که آرزو داشت داکتر شود، اما در چند روز پسین آرزویش بر برباد رفته است.
او گفت: "این جامعه به داکتر، قابله، پرستار، معلم و دادستان نیاز دارد، آرزوی من این بود که داکتر شوم، اما در چند روز اخیر آرزوی من بر باد رفته است".
همچنین یک دانشجوی دیگر در کندهار تأکید دارد، که طالبان باید هرچه زودتر درهای دانشگاه‌ها را به‌روی تمام دختران باز کنند تا دانشجویان دختر از تحصیل عقب نمانند.
وی افزود، که با تلاش فراوان به سال آخر دانشگاه رسیده؛ اما اکنون نمی‌تواند ادامه تحصیل کند.
او گفت: "اگر من داکتر نشوم، یک زن دیگر نمی‌تواند داکتر شود، پس مردم افغانستان مجبورند زنان خود را برای درمان به پنجاب ببرند".
این دختر دانشجو می‌گوید، که تمام تمرکز طالبان بر محدودکردن زنان است و هیچ توجهی به وضعیت اقتصادی ندارند.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان به‌تازگی تحصیل دختران را تعلیق و کار زنان در نهادهای غیردولتی را منع کرده‌اند. این گروه پیشتر دختران را از مکتب محروم و زنان کارمند در ادارات دولتی را خانه‌نشین کرده بودند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала