انتشار قطعنامه ای سازمان ملل در باره چگونگی افغانستان

CC0 / jensjunge / تمدید مدت دورکاری کارمندان دبیرخانه سازمان ملل
تمدید مدت دورکاری  کارمندان دبیرخانه سازمان ملل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.11.2022
Telegram
مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطع‌نامه‌ای در پیوند به "چگونگی افغانستان" به نشر رساند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، مجمع عمومی سازمان ملل روز پنج‌شبنه، ۱۹ عقرب، در نشستی که به اوضاع افغانستان اختصاص داشت، برای نخستین‌بار پس از سلطه طالبان، قطع‌نامه‌ای را درباره وضعیت این کشور صادر کرد.
این قطع‌نامه ضمن تشریح وضعیت جاری بشردوستانه در افغانستان، حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر، امنیت، تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و پناهنده‌گان را مورد توجه قرار داده و به وضعیت اجتماعی‌-‌اقتصادی کشور نیز پرداخته است.
تمدید مدت دورکاری  کارمندان دبیرخانه سازمان ملل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.11.2022
نماینده ای ایران در سازمان ملل: هیچگاه یک گروه به تنهایی نمی‌تواند افغانستان را اداره کند
قطع‌نامه ضمن قدردانی از کشورهای همسایه افغانستان به دلیل میزبانی از شهروندان آواره این کشور، بر نیاز حمایت از کشورهایی که با موج گسترده پناه‌جویان افغان مواجه‌اند، تأکید کرده است.
قطع‌نامه مذکور ضمن احتراز از شناسایی طالبان به‌عنوان دولت در افغانستان، از مقامات طالبان می‌خواهد که به تعهدات بین‌المللی و دو جانبه افغانستان پای‌بند بوده و در مسیر ارتقای رعایت حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر گام بردارند.
قطع‌نامه فوق اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی اقلیت‌های قومی و مذهبی و اماکن دیپلماتیک را محکوم کرده و از نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران در افغانستان انتقاد کرده است.
این قطع‌نامه توسط آلمان به مجمع عمومی ارایه شد و ۱۱۶ کشور به آن رای موافق داده‌اند.
کشورهایی چون روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگویه، بروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمبابوه و کوریای شمالی به قطع‌نامه یادشده رای ممتنع داده‌اند.
یادآوری می کنیم، که پس از چیرگی گروه طالبان بر افغانستان در پانزدهم ماه اگوست سال گذشته میلادی در یک معامله پنهانی و پیچیده با امریکا، این کشور دچار آشفتگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی شدید شده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала