نماینده ای ایران در سازمان ملل: هیچگاه یک گروه به تنهایی نمی‌تواند افغانستان را اداره کند

CC0 / jensjunge / تمدید مدت دورکاری کارمندان دبیرخانه سازمان ملل
تمدید مدت دورکاری  کارمندان دبیرخانه سازمان ملل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.11.2022
عضو شوید
نماینده ایران در این نشست سازمان ملل گفت، که اطمینان از تأسیس یک دولت فراگیر مبتنی بر قانون اساسی، عنصر اصلی در شناسایی بین‌المللی حاکمیت آینده ای افغانستان است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، نماینده ایران در سازمان ملل در نشستی که درباره وضعیت افغانستان برگزار شده بود گفت: در جامعه‌ای متکثر مانند افغانستان، هرگز یک گروه و حزب به تنهایی توان کنترل کشور را نخواهد داشت.
امیر سعید ایروانی تصریح کرد آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی است.
او گفت: "آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی و تعهد به آن به منظور اطمینان از مشارکت و احترام به حقوق تمام اقوام، مذاهب و زنان و دختران است."
مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه نشستی را برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار کرد.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت، که اطمینان از تأسیس یک دولت فراگیر مبتنی بر قانون اساسی، عنصر اصلی در شناسایی بین‌المللی حاکمیت آتی افغانستان است.
ایروانی بر ضرورت حفاظت از اموال و دارایی‌های متعلق به افغانستان در کشورهای سوم و تسهیل استفاده از این اموال برای رسیدگی به وضعیت بشری در افغانستان نیز تأکید کرد و احیای نظام بانکی و مالی افغانستان را مهم دانست.
نصیر احمد فایق سرپرست نمایند‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.10.2022
فایق: سازمان ملل در حل منازعات در افغانستان با چالش مواجه است
او همچنین خواستار در اولویت قرار گرفتن مقابله با تهدید کشت غیرقانونی تریاک و تولید و قاچاق مواد مخدر شد.
مجمع عمومی سازمان ملل با بررسی وضعیت افغانستان، قطعنامه‌ای در خصوص وضعیت افغانستان تصویب کرد که توسط آلمان به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد و با رأی مثبت ۱۱۶ کشور به تصویب رسید.
روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمباوه و کوریای شمالی به این قطعنامه رای ممتنع دادند و ۶۷ کشور نیز به قطعنامه رأی ندادند.
با این حال نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل از قطعنامه تازه مجمع عمومی سازمان ملل درباره افغانستان حمایت کرده است. او گفته "از این‌که مسوده قطعنامه نگرانی‌های جدی درباره وضعیت زنان، جوانان و اقلیت‌ها را به صورت برازنده انعکاس داده است، ستایش می‌کنیم."
در قطعنامه‌ای که به تصویب رسیده، کشورها از طالبان خواسته‌اند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت واقعی در تمام امور زندگی را بدهد. این کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، مخصوصاً بسته ماندن مکاتب دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала