بسته شدن مرزها و افزایش کشمکش بین کشورهای آسیای مرکزی و گروه طالبان

© وزارت ترانسپورت صدور نخستین محموله بازرگانی ایران از طریق افغانستان به تاجیکستان
صدور نخستین محموله بازرگانی ایران از طریق افغانستان به تاجیکستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.05.2022
Telegram
بسته شدن مرزها و توقیف لاری های تاجیکستانی یکی از نشانه های خصومت فزاینده بین کشورهای آسیای مرکزی و حاکمان تندرو افغانستان است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسیا پلاس، دهها راننده لاری تاجیک که در آغاز سال روان میلادی زغال سنگ به افغانستان حمل می کردند، پس از بستن مرز از سوی طالبان در ۱۰ می، از بازگشت به تاجیکستان منع شده اند. طالبان پس از توقیف موترهای شان به برخی از آنها اجازه عبور از مرز را داده اند.
بر پایه این گزارش بسیاری از لاری داران تاجیک بیش از یک هفته است که در شیرخان بندر، در امتداد مرز شمال شرقی افغانستان با تاجیکستان، سرگردان شده اند.
با شمار مكاتب، دانش آموزان و معلمان در افغانستان آشنا شويد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.05.2022
تاکید رئیس جمهور تاجیکستان و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برای برقراری امنیت و صلح در افغانستان
دلشاد یکی از این رانندگان گفت: "ما آزاد نیستیم جایی برویم." وی تصریح کرد، که حدود ۱۰۰ لاری تاجیکستان در گذرگاه مرزی دور افتاده سرگردان شده اند.
تاجیکستان تنها کشور همسایه ای بود که به طور علنی با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در ماه اگوست سال گذشته مخالفت کرد و این گروه شبه نظامی را تهدیدی برای ثبات منطقه خواند.
پس از تسلط طالبان، تاجیکستان مانورهای نظامی را در نزدیکی مرز ۱۳۰۰ کیلومتری خود با افغانستان در کنار نیروهای کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی (CSTO) انجام داده است.
طالبان حدود چهار هزار جنگجو را در امتداد مرز خود با آسیای مرکزی مستقر کرده است. مقام های طالبان تاکید کرده اند که این اقدام به ثبات منطقه کمک خواهد کرد. اما همسایگان شمالی افغانستان ابراز تردید کرده اند.
آسیاپلاس می افزاید: طالبان همچنین گردان‌های بمب‌گذار انتحاری موسوم به لشکر منصوری را در ولایت‌های بدخشان و تخار در شمال شرق افغانستان مستقر کرده‌اند که بر نگرانی‌ها در تاجیکستان افزوده است.
این دو ولایت محل زندگی صدها شبه نظامی از تاجیکستان، ازبیکستان و دیگر کشورها هستند که سال ها در کنار طالبان جنگیده اند.
بنا بر گزارش ها، سال هاست که طالبان به اعضای جماعت انصارالله، یک گروه شبه نظامی مخالف دوشنبه، پناه و حتی آنها در صفوف خود جای داده است. طبق گزارش ها، هفته ها پس از به دست گرفتن قدرت، طالبان جنگجویان انصارالله را در مرز تاجیکستان مستقر کردند.
به نوشته این رسانه، برخی از ستیزه جویان تاجیک مقیم افغانستان اعضای گروه افراطی داعش هستند که اخیراً مدعی شده است یک حمله راکتی در برابر تاجیکستان انجام داده است.
این نگرانی در پایتخت های آسیای مرکزی وجود دارد که شبه نظامیان بخواهند به کشورهای خود نفوذ کنند.
دوشنبه با دولت تحت رهبری طالبان که از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است، رابطه برقرار نکرده است. امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، بارها از طالبان خواسته است تا یک دولت فراگیر در کابل تشکیل دهند که شامل تاجیک های قومی باشد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که این گروه پس از اینکه طرفین به تفاهم رسمی بر سر مسائل دوجانبه دست یابند، روابط خود را عادی کرده و مرز با تاجیکستان را باز خواهند کرد.
یادآوری می کنیم، که با تسلط شدن گروه طالبان بر افغانستان، تاکنون این گروه با بسیاری از همسایگان افغانستان درگیری کرده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала