تاکید وزیر خارجه ایران و گوترش بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

© Twitter of the Ministry of Foreign Affairs of Iranتاکید وزیر خارجه ایران و گوترش بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان
تاکید وزیر خارجه ایران و گوترش بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.02.2022
Telegram
وزیر امور خارجه ایران و دبیرکل سازمان ملل در دیدار خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، بر استمرار کمک‌های انسان دوستانه و تشکیل دولت فراگیر و مشارکت همه گروه‌های سیاسی در افغانستان تاکید کردند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه ایران با نشر خبرنامه ای نوشت: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشور ایران در ادامه دیدارهای خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و در خصوص مسائل مورد اهتمام و علاقه مشترک از حمله اوضاع یمن، افغانستان و آخرین تحولات در مذاکرات وین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به این که گفت‌وگوها و رایزنی های منظم میان دو طرف باعث نزدیکی دیدگاه ها شده است، در خصوص اوضاع افغانستان بر استمرار کمک‌های انسان دوستانه به مردم این کشور تاکید کرد و موضوع تشکیل دولت فراگیر و مشارکت همه گروه‌های سیاسی در افغانستان را در رفع مسائل و مشکلات این کشور حائز اهمیت و بسیار موثر دانست.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.02.2022
گوترش: تروریستان در بهره‌برداری از خلاءقدرت مهارت دارند
امیرعبداللهیان با ابراز تاسف از تداوم ورود موج گسترده آوارگان از افغانستان به ایران و مواجه شدن این کشور با خطرات ناشی از گسترش پدیده شوم تروریسم، آوارگان و تولید و قاچاق مواد مخدر که ثبات و امنیت منطقه و جهان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، بر ضرورت گسترش و تقویت کمک‌های سازمان ملل و خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به کشورهای همسایه افغانستان و در رأس آن ایران تاکید کرد.
وزیر امور خارجه ایران همچنین در خصوص وضعیت جاری در یمن اظهار داشت: موضوع یمن به نقطه بحرانی رسیده و تلاش برای حل و فصل سیاسی این بحران و جلوگیری از تداوم فاجعه انسانی در یمن باید حداکثری باشد، بر اهمیت نقش شخص دبیر کل سازمان ملل متحد در حل و فصل بحران یمن و پایان تجاوز و جنگ در این کشور تاکید کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشو ایران همچنین در خصوص مذکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، با اشاره به جدی و فشرده بودن گفت‌وگوها خاطر نشان کرد: پیشرفت‌ها در روند مذاکرات قابل توجه است، اما هنوز طرف مقابل در برخی موضوعات کلیدی باید در تامین حقوق و منافع مشروع ایران باید تصمیمات جدی سیاسی اتخاذ نمایدو اراده عملی خود را نشان بدهد.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با ابراز خرسندی از فرصت این دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان و تبادل نظر و مشورت مستقیم خاطر نشان کرد: ما هم فکر می‌کنیم باید دولت افغانستان واقعا فراگیر باشد و نه نمایشی و معتقدیم دولت تک قومی راه حل مشکلات در افغانستان نیست.
دبیر کل سازمان ملل متحد مراتب قدردانی عمیق این سازمان و جامعه جهانی را از رویکرد جمهوری اسلامی در قبال مهاجرین افغانستانی که وضعیت خطرناک و بحران به خود گرفته، ابراز داشت و تاکید کرد: سازمان ملل متحد با اطلاع از وضعیت کمک های محدود و پایین نهادهای بین المللی به ایران، بر لزوم افزایش و تقویت حمایت ها و کمک های جهانی به ایران در خصوص مهاجرین و پناهجویان افغانستانی و پیگیری این موضوع تاکید کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به نگرانی های جامعه جهانی از رشد پدیده شوم تروریسم در افغانستان، همچنین دغدغه های رفع مسائل انسانی از جمله تحقق حق تحصیل و آموزش برای زنان و دختران در افغانستان، بر ضرورت حمایت و کمک به اقتصاد افغانستان و جلوگیری از بروز بحران و فروپاشی اقتصادی در این کشور که موجب تبعاتی برای ثبات و امنیت این کشور، منطقه و جهان می شود، تاکید کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد با تایید دیدگاه‌ها و نگرانی‌های انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران و تداوم جنگ در یمن، خاطر نشان کرد استمرار این فاجعه انسانی واقعا شایسته جهان نیست و باید صلح و ثبات به این کشور و مردم یمن و منطقه برگردد و همه طرف ها و کشورها باید به تحقق راه حل سیاسی در یمن کمک کنند.
آنتونیو گوترش همچنین در خصوص موضوع مذاکرات وین و برجام هم تاکید کرد، همه منتظریم که یک توافق مورد قبول همه طرف‌ها برای اجرایی شدن هرچه زودتر توافق از سوی طرف‌های مذاکره و تامین منافع ایران حاصل شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала