اعلامیه شورای امنیت در پیوند به گزارش سازمان ملل از تلفات غیر نظامیان

© Photo / دفتر شورای امنیت افغانستانحمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.02.2021
Telegram
دفتر شورای امنیت ملی کشور با نشر اعلامیه‌ای در پیوند به نشر گزارش یوناما از تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی، تاکید کرده که در نشر چنین‌ گزارش‌هایی باید دقت بیشتر شود.

به گزارش اسپوتنیک، شورای امنیت ملی کشور با نشر اعلامیه‌ای شام روز گذشته(5حوت) ضمن سپاس از نشر گزارش یوناما در پیوند به تلفات افراد ملکی در سال 2020 میلادی، تاکید کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان از تمامی نهادهای جهانی که برای نجات جان افراد ملکی کار می‌نمایند قدردانی می‌کند و همیشه خواست ما این‌ست که در جمع‌آوری ارقام دقت کامل صورت گیرد.

اعضای رهبری طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.02.2021
طالبان گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان را غلط خواند

اعلامیه افزوده: حکومت افغانستان در تمامی عملیات‌های نظامی به زندگی افراد ملکی توجه بیشتری داشته است و حتی به خاطر این‌که جان و مال افراد ملکی در خطر مواجه بوده از اجرای بیشترین عملیات‌ها خود داری نموده است.

این‌که طالبان و دیگر گروه‌‎های تروریستی همواره‌ مردم ملکی و خانه‌های آن‌ها را به عنوان سپر استفاده می‌‌نمایند باعث تلفات ملکی می‌گردد.

اعلامیه تصریح کرده که «گزارش یوناما طالبان را مسئول 46 در صد تلفات ملکی می‌داند، اما در حقیقت مسئولیت طالبان بیشتر از این است؛ زیرا زمینه فعالیت به اکثریت گروه‌های تروریستی را در افغانستان مساعد ساخته است».

با ادامه گفت‌‌وگوهای صلح در قطر، طالبان حمله به خبرنگاران، جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در کابل را ادامه داده اند تا صداهای انسان دوستانه و صلح‌خواهانه را خاموش سازند.

در این اعلامیه گفته شده: دفتر شورای امنیت ملی سال گذشته به منظور جلوگیری از تلفات ملکی پالیسی جلوگیری از تلفات ملکی، پالیسی تلفات ملکی وزارت دفاع ملی و ضربات هوایی، ایجاد تیم کوچک جهت ارایه گزارش دقیق از تلفات ملکی به رهبری والیان در ولایت‌ها، طرح تعقیب قضایای تلفات ملکی، ایجاد واحدهای کوچک در وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله برای جلوگیری از تلفات ملکی و آماده سازی میکانیزم و طرزالعمل ویژه برای عملیات‌های خاص شبانه را ترتیب نموده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала