برکناری سرپرست وزارت امنیت داخلی امریکا از سوی ترامپ

© REUTERS / JORGE CABRERAبرکناری سرپرست وزارت امنیت داخلی امریکا از سوی ترامپ
برکناری سرپرست وزارت امنیت داخلی امریکا از سوی ترامپ - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
سرپرست وزارت امنیت داخلی امریکا پس از آنکه از رئیس جمهور این کشور درخواست کرد حمله هوادارانش به ساختمان کنگره را محکوم کند، از سمت خود برکنار شد.

بسته شدن حساب‌های ترامپ در «فیسبوک» و «اینستاگرام» به مدت نامعلوم - اسپوتنیک افغانستان
بسته شدن حساب‌های ترامپ در «فیسبوک» و «اینستاگرام» به مدت نامعلوم
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، چاد ولف سرپرست وزارت امنیت داخلی امریکا روز پنجشنبه  به‌خاطر درخواست از رئیس جمهور برای محکوم کردن حمله هوادارانش به کنگره، از سوی کاخ سفید از مقام خود برکنار شد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌اِن‌بی‌سی»، کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نامزدی ولف برای تصدی سمت وزارت امنیت داخلی این کشور را لغو کرده است.

این در حالی است، که به نوشته پایگاه خبری «هیل»، ولف امروز در بیانیه‌ای وقایع روز چهارشنبه در واشنگتن دی‌سی را «غم‌انگیز و منزجر کننده» توصیف کرد و نوشت، اینکه هواداران ترامپ «از خشونت برای دستیابی به اهداف سیاسی استفاده کرده‌اند امری غیرقابل‌قبول است».

این مقام دولت ترامپ افزود: «این اقدامات خشونت‌بار، خلاف وجدان بوده و نیازمند آن است که رئیس جمهور و تمام مقامات منتخب قویاً خشونت‌های دیروز را محکوم کنند».

ولف همچنین در ادامه نوشت: «وزارت امنیت داخلی امنیت تمام شهروندان آمریکایی را بسیار جدی می‌گیرد و آن را محور مأموریت خود در دفاع از میهن می‌داند. هر گونه ظهور تحریک به خشونت از سوی مقامات منتخب، خلاف آمریکایی بودن است».

او در سفر به غرب آسیا به سر می‌برد گفته بود قصد دارد تا ۲۰ جنوری، بر سر کار بماند تا از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا و عدم بروز تهدیدات داخلی اطمینان حاصل کند.

برخی مقامات دولت آمریکا در حال رایزنی برای استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا و بیرون کردن ترامپ از کاخ سفید، پیش از اتمام دوره ریاست جمهوری هستند.

با اینکه گفته می‌شود شمار زیادی از مقامات دولت ترامپ از جمله «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا قصد دارند از سمت خود استعفا کنند، ولف اولین فردی بود که از ماندن در مقام خود تا پایان دولت سخن گفت.

یادآوری می کنیم، که چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پولیس واشنگتن زخمی شدند. به گفته سخنگوی اداره پولیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمان بازداشت شده‌اند.

افزون بر این، نیروهای پولیس دو بمب را در نزدیکی ساختمان‌های مرکزی کمیته ملی حزب هر دو دموکرات و جمهوری‌خواه کشف کردند.

بایدن چهارشنبه شب با محکوم کردن خشونت طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، گفت: «این اعتراض نیست، این شورش است. امروز، یادآور دردناکی است از اینکه دموکراسی بسیار شکننده است. این یک نمایش فجیع است که باید جلوی آن بایستیم. رئیس‌جمهور ترامپ باید مقابل آن بایستد».

هنگام وقوع این حمله، جلسه مشترک کنگره لغو اما پس از ساعاتی از سر گرفته شد. در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

ترامپ نیز که پیش‌تر با اظهارات جنجالی و تحریک‌آمیز خود، آتش این خشونت‌ها را کرده بود، در بیانیه‌ای قول انتقال «منظم» قدرت به بایدن را داد.

در پی وقوع این حادثه شمار زیادی از رهبران و دیپلمات‌های ارشد کشورهای مختلف، آن را محکوم کرده و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و احترام به دموکراسی را در آمریکا خواستار شدند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала