از کار افتادن۸۰ درصد بس‌های کمک ‌شده به تصدی ملی بس افغانستان

© facebook Official Page of Milli Bus Enterpriseاز کار افتادن۸۰ درصد بس‌های کمک ‌شده به تصدی ملی بس افغانستان
از کار افتادن۸۰ درصد بس‌های کمک ‌شده به تصدی ملی بس افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
به‌ گفته‌‎ی مسئولان تصدی ملی بس افغانستان، ۸۰ درصد بس های که بین سال‌‎های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی کشورهای هند، پاکستان، جاپان، ایران و ایتالیا به سکتور ترانسپورت افغانستان کمک شده‌ است، از کار افتاده اند. 

Автобус «Неман-52012» автосборочного завода Неман - اسپوتنیک افغانستان
200 عراده ملی بس در شهر کابل به فعالیت آغاز می کند
به گزارش اسپوتنیک به نقل از صبح کابل، یافته‌‎های گزارش پژوهشی مرکز خبرنگاری پژوهشی پیک نشان می‌‎دهد، که ۸۰ درصد بس‎‌های کمک شده به تصدی ملی بس افغانستان، از چندین سال به این طرف به دلیل مشکلات فنی، متوقف و بیشتر جایدادهای مربوط به این تصدی نیز، غصب و یاهم به نام زمین سفید به شرکت‌های خصوصی واگذار شده است.

در این گزارش که روز شنبه (۲۶ میزان) منتشر شده آمده است، که افزون بر واگذاری و غصب جایدادهای تصدی ملی‎‌بس، در کمتر از دو دهه‌‎ی پسین، تنها ۲۰ درصد از موترهای این تصدی در پایتخت و برخی از ولایت‌‎ها، فعال یا نیمه‌‎فعال اند و متباقی آن،‌ یا در ترمیم‎گاه‌‎ها و پارکینگ‌‎های تصدی متوقف‎‌اند و یا هم مانند آهن کهنه انبار شده‌‎اند.

بس‎‌هایی‎‌که به‌ گفته‌‎ی مسئولان این تصدی، بین سال‌‎های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی کشورهای هند، پاکستان، جاپان، ایران و ایتالیا به سکتور ترانسپورت افغانستان کمک شده‌ است.

رییس تصدی ملی‎‌بس، بهای هر کدام از این بس‎‌ها را، (صفرکیلومتر) بین ۳۰ تا ۳۶ هزار دالر خوانده است.

حوزه‌‎ی دوم تصدی ملی‎‌بس به‌‎عنوان دومین توقف‌‎گاه عمومی ملی‎‌بس‎‎های شهری در منطقه‎‌ی خوشحال مینه‎‌ی ناحیه‌ی پنجم شهر کابل در سال ۱۳۶۴ خورشیدی ایجاد و تاسیس شده است.

اکنون جایداد این حوزه، به ‌‎مساحت ۴۲ جریب زمین دارای تاسیسات و ساختمان‎‌های ۳۵ ساله در ناحیه‌ی پنجم شهر کابل، زیر نام زمین سفید به‌‌یک شرکت خارجی واگذار شده است.

رییس تصدی ملی‌‎بس، انتقال و تبادله‌‎ی جایداد این تصدی را، ضربه‌‎ی سنگینی بر پیکر نیمه‌‎کاره‌‎ی این تصدی دانسته و می‌‎پذیرد، که تاهنوزهم نتوانسته‌‎اند همه‌‎ی موترهای فعال وغیرفعال، ماشین‌‎ها و تجهیزات این جایداد را به ‌‎مکان بدیل آن که به‌ ‎مساحت بیش ‎‌از ۵۰ جریب زمین در منطقه‌‎ی پُل حسن‎‌خان ناحیه‌ی هفتم شهر کابل داده شده‎‌است، جابه‌‎جا کنند.

یک تن از کارمندان حوزه دوم تصدی ملی‌‎بس می‌‎گوید، که موترهای نیمه فعال و غیرفعال این حوزه در مکان جدید، چنان به‌‎ شکل بی‎‌رویه انتقال و جابه‌‎جا شده که دیگر قابل استفاده نخواهند بود. این کارمند بااشاره به هنگرهای کلان در صحن این جایداد، ابراز «تاسف» کرده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала