نگرانی سازمان های بین‌المللی از آمار بلند تلفات غیر ‌نظامیان در افغانستان

© Photo / AIHRCکمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گزارش اخیر"یوناما" در مورد آمار بلند تلفات غیر نظامیان در افغانستان نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر و ماموریت حمایت قاطع ناتو را بر انگیخته است.

به گزارش اسپوتنیک، شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که که خواست آنها از تمامی جوانب جنگ، آتش‌بس فوری، کاهش خشونت و آغاز مذاکرات صلح است: "آمار بلند تلفات افراد ملکی در 6 ماه گذشته، به هیچ صورت قابل پذیرش نیست. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای اینکه از تلفات افراد ملکی جلوگیری شود و در مجموع امکان دسترسی شهروندان به حقوق بشری افزایش یابد بارها خواهان کاهش خشونت‌ها، اعلام آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها شده.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز دوشنبه با نشر گزارش تازه اش گفت، در 6 ماه نخست سال 2020 میلادی، 1282 غیرنظامی در این کشور کشته و 2176 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌ اند.

افراد مسلح طالبان - اسپوتنیک افغانستان
واکنش طالبان به گزارش یوناما در مورد تلفات ملکی

این آمار 13 درصد کاهش را نسبت به زمان مشابه در سال 2019 نشان می‌دهد، اما در گزارش آمده که کاهش به علت کمتر شدن عملیات نیروهای بین‌المللی به میان آمده، نه به خاطر کاهش احتمالی درگیری ها میان طالبان و نیروهای دولتی.

در این گزارش، دیبورا لاینز نمایندۀ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان از طالبان و حکومت خواسته تا جنگ را متوقف سازند و به میز مذاکرات حاضر شوند.

این خواست را سکات میلر قوماندان عمومی نیرو‌های بین‌المللی در افغانستان نیز مطرح کرده. آقای میلر شام دوشنبه (6 اسد) در یک پیامی در تویتر نوشت و گفت که باید خشونت ها در افغانستان کاهش یابند: "خشونت‌ها خیلی بالا اند. گزارش یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان جزئیات داده. همه ما می‌دانیم که با افزایش خشونت، غیرنظامیان بیشترین بها را می‌پردازند. بناءً خشونت‌ها باید کاهش یابند تا فرصت داشته باشیم که به سوی صلح پایدار حرکت کنیم."

همزمان با این، ناتو هم گفته که خشونت‌های غیرقابل پذیرش از جانب طالبان، اکثریت تلفات غیرنظامی را در افغانستان به بار آورده است.

بر اساس توافق آمریکا با طالبان در اخیر ماۀ فبروری در دوحه، گروۀ طالبان به جنگجویانش دستور داد تا حملات شانرا در برابر نیروهای آمریکایی متوقف سازند اما در برابر نیروهای افغان به جنگ شان ادامه دهند.

با وجود همۀ تلاش‌ها برای صلح و آغاز گفت‌وگوها، تا هنوز از میزان خشونت‌ها در افغانستان کاسته نشده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала