جواب سخت امریکا درصورت تایید شدن اطلاعات درمورد "تبانی" روسیه با طالبان

© AP Photo / U.S. Marine Corps/Sgt. Justin Updegraffجواب سخت امریکا درصورت تایید شدن اطلاعات درمورد "تبانی" روسیه با طالبان
جواب سخت امریکا درصورت تایید شدن اطلاعات درمورد تبانی روسیه با طالبان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
معاون وزارت خارجه امریکا وعده کرده است در صورتی که اطلاعات درمورد "برنامه پاداش‌دهی روسیه" به طالبان بخاطر حمله بر سربازان امریکایی، تایید شود، امریکا جواب سخت خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، استیون بیگان، معاون وزارت خارجه امریکا در سخنرانی اش در مجلس سنای امریکا گفت: "هرگونه حدسی که روسیه و یا هر بخش حکومت روسیه در این دخالت داشته باشند که به جنگجویان از کشور دیگر منابع تامین کنند تا بر سربازان امریکایی حمله کنند، عواقب بسیار جدی خواهد داشت".

به گفته وی، هر اطلاع مشابه با دقت ارزیابی شده و به بحث گرفته خواهد شد، منجمله در سطح بین حکومت‌ها. علاوه بر این، اقدامات لازم نظامی نیز روی دست گرفته خواهد شد.

محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر - اسپوتنیک افغانستان
طالبان سازمان دهندگان "تبانی" با روسیه را افشا کردند

وی گفت: "اگر چنین شود، آنها باید منتظر جواب کامل و سخت (از امریکا) باشند".

چندی پیش روزنامه نیو یارک تایمز مقاله‌ای را منتشر کرد و در آن با ارجاع به مقامات اطلاعاتی که نام آن‌ها فاش نشده، ادعا شده بود که گویا به دونالد ترامپ یک گزارش اطلاعاتی درمورد اینکه روسیه به طالبان بخاطر کشتن سربازان امریکایی پاداش می‌دهد، ارائه شده اما ترامپ به آن واکنشی نشان نداده است.

پس از آن روزنامه واشنگتن پست نیز نوشته بود که چندین نظامی امریکایی در افغانستان بخاطر "تبانی" مسکو با طالبان، کشته شده اند.  

طالبان این گزارش را رد کرد و دونالد ترامپ نیز گفته است که هرگز چنین اطلاعاتی به او ارائه نشده است.

پس از آن سفارت روسیه در واشنگتن اعلام کرد که بخاطر این مقاله دروغین در شبکه‌های اجتماعی فراخوان‌ها "تصفیه حساب با روس‌ها" پیدا شد. دیپلومات‌های روسیه اطلاعات درمورد تهدیدها را به ارگان‌های مجری قانون و وزارت خارجه امریکا سپرده است. همچنان در وزارت خارجه روسیه این مقاله نیو یارک تایمز را جعلی نامیده اند.

ترامپ نیز به نوبه خود این مقاله را "فرمایشی" خوانده گفت که استخبارات امریکا این اطلاعات نیو یارک تایمز را معتبر نمی‌داند.

همچنان روبرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ترامپ گفته است که اتهامات "تبانی روسیه با طالبان" که در رسانه‌ها نشر شده، مورد تایید سرویس‌های استخبارات امریکا قرار نگرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала