مارشال دوستم: صلح جنگ افغانستان را پایان نخواهد داد

© Photo / A Aمارشال دوستم: صلح جنگ افغانستان را پایان نخواهد داد
مارشال دوستم: صلح جنگ افغانستان را پایان نخواهد داد  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مارشال عبدالرشید دوستم می‌گوید که با وجود آغاز گفتگوهای صلح، جنگ در کشور پایان نخواهد یافت، زیرا به گفته‌ی او، شبک حقانی حاضر نیست به جنگ پایان داده شود.

به گزارش اسپوتنیک، مارشال عبدالرشید دوستم پس از کسب رتبۀ مارشالی در یک مصاحبۀ اختصاصی با تلویزیون یک می‌گوید که ملایعقوب پسر ملامحمد عمر، رهبر پیشین طالبان، ملابرادر، معاون سیاسی این گروه و ملافاضل، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر با امریکا به توافقی رسیده‌اند که از جنگ دست بر می‌دارند.

 اولین واکنش دوستم بعد از رتبه مارشالی - اسپوتنیک افغانستان
اولین واکنش دوستم بعد از رتبه مارشالی

از سوی هم، آقای دوستم می‌گوید که شبکۀ القاعده و گروه داعش را در افغانستان شبکۀ حقانی رهبری می‌کند و این شبکه حاضر به پایان دادن به جنگ نیست.

کارنامه‌های آقای دوستم در چهار دهه گذشته پر از فراز و نشیب است. برخی او را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند و هوادارنش او را قهرمان می‌دانند.

اما در اوضاع پیچیده افغانستان تمام طرف‌ها به حرف‌های مارشال دوستم گوش می‌دهند. تازه ترین حرف او این است که به او شش ماه فرصت داده شود تا طالبان را سرکوب کند.

بربنیاد توافق‌نامۀ امریکا - طالبان، پنج هزار زندانی طالبان باید در بدل یک هزار نیروی امنیتی که در بند طالبان قرار دارند تا به تاریخ 10 ماه مارچ رها می‌شدند و پس از آن، گفتگوهای میان افغانان آغاز می‌شد.

تاکنون حکومت افغانستان 4400 زندانی طالبان را از بند آزاد کرده و طالبان می‌گویند که 845 زندانی حکومت را آزاد کرده‌اند.

از سوی هم، شهاب‌الدین دلاور، یکی از عضوهای برجستۀ دفتر سیاسی طالبان در دوحه، حکومت افغانستان را مسوول تاخیر در آغاز روند گفتگوهای میان افغانان و ادامۀ جنگ در کشور دانسته‌است.

نورالله نوری، عضو دیگر هیات دفتر طالبان در دوحه نیز گفته است که به دلیل نبود آتش‌بس میان طالبان و حکومت، جنگ در برابر نیروهای حکومتی ادامه می‌یابد.

اما حکومت می‌گوید که تمام اقدام‌های لازم برای آغاز گفتگوها را انجام داده و طالبان باید با کاهش خشونت‌ها و رهایی همه‌ی زندانیان حکومتی زمینه آغاز عملی گفتگوها را فراهم کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала