300 میلیون دالر برای نیازمندان در افغانستان کمک می‌شود

© Photo / moi300 میلیون دالر برای نیازمندان در افغانستان کمک می‌شود
300 میلیون دالر برای نیازمندان در افغانستان کمک می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نامزد وزیر مالیه می‌گوید که حکومت سه‌صد میلیون دالر را برای کمک به نیازمندان در کشور اختصاص می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر وزارت مالیه که امروز چهارشنبه به مجلس نماینده‌گان فراخوانده شده بود، گفت که حکومت با شماری از نهادهای جهانی تفاهم کرده‌است تا 300 ‌صد میلیون دالر به‌گونه پول نقد ویا بسته‌های موادغذایی به نیازمندان در کشور توزیع شود.

آقای ارغندیوال افزود: «جامعۀ جهانی، بانک جهانی با ما پذیرفته‌اند که بسته‌های دیگری را در اختیار مردم قرار می‌دهند که حدود سه‌صد میلیون دالر است که همین حالا ما همرای شان صحبت داریم و این را با ما موافقه کردند».

کمک ۲۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان
کمک ۲۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

حکومت پیش از این برنامه‌یی توزیع نان خشک را برای نیازمندان روی دست گرفته بود – برنامه‌یی که پس از در حدود یک ماه اکنون متوقف شده‌است.

حشمت‌الله غفوری، معین وزارت زراعت نیز که امروز به مجلس آمده بود، گفت که شانزده هزار ساختمان در ولایت‌های کشور ساخته خواهند شد که به این ترتیب برای در حدود 250 هزار تن شغل ایجاد می‌شود: «حدوداً شانزده هزار ساختمان در سی و چهار ولایت ساخته می‌شود که هر ساختمان حداقل تا ده سال عمر خواهد داشت».

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان می‌گوید که بدلیل شیوع کرونا در افغانستان، در بودجۀ سال روان، 48 میلیارد افغانی کسر پیش‌بینی شده‌است.

محمد عظیم کبرزانی، دبیرکمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «814 میلیون افغانی که به ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست‌‎جمهوری پیشنهاد گردیده بود، نظر به فیصلۀ جلسه مشترک کمیسیون‌های دایمی ولسی جرگه، از جمله 750 میلیون به وزارت صحت عامه انتقال یابد».

مسوولان حکومتی، خواهان تأیید تعدیلاتی در بودجه استند تا کسر بودجه رفع شود و نیز پول بیشتر برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داده شود.

یکی از تعدیلاتی که در بودجه سال روان پیشنهاد شده‌است، گرفتن قرضه 17 میلیارد افغانی بی تکتانه از صندوق بین‌المللی پول است، اما این تعدیلات به علت اختلاف‌هایی که میان مجلس سنا و مجلس نماینده‌گان به‌میان آمده‌اند، ازسوی شورای ملی تایید و یا رد نشده‌است.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «بعد از تصمیم کمیسیون مشترک هر دو مجلس، تعدیل بودجه را جهت اخذ رأی تأیید یا رد به ولسی جرگه ارایه بدارند».

در این میان، شماری از اعضای مجلس برخی از همکاران شان را به معامله با حکومت برای تأیید تعدیلات به‌میان آمده در بودجه متهم می‌سازند.

همایون شهیدزاده، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «دوستان دیگر تعهد داده‌اند که ما این را تصویب می‌کنیم و گفته‌اند که وکلا را بگذارید برای ما که این یک ظلم است».

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала