وعده همکاری سازمان ملل برای پیشبرد تلاش‌های صلح افغانستان

© AP Photo / Ronald Zakوعده همکاری سازمان ملل برای پیشبرد تلاش‌های صلح افغانستان
وعده همکاری سازمان ملل برای پیشبرد تلاش‌های صلح افغانستان   - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دبیر کل سازمان ملل متحد در نشستی وعده سپرده است که برای پیشبرد تلاش‌های صلح افغانستان از هیچگونه همکاری دریغ نخواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سیما سمر، عضو بورد مشورتی دبیر کل سازمان ملل برای میانجی‌گری می‌گوید که در نشستی با انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواستار ایفای نقشاین سازمان در روند صلح افغانستان شده‌است.

 سازمان ملل: طالبان ارتباط نزدیک خود را با القاعده حفظ کرده است - اسپوتنیک افغانستان
سازمان ملل: طالبان ارتباط نزدیک خود با القاعده را حفظ کرده است

به گفتۀ بانو سمر این نشست که روز گذشته (16جوزا)  برگزار شد، آنتونیو گوترش گفته که سازمان ملل در پیشبرد تلاش‌های صلح افغانستان همکاری می‌کند.

بانو سمرگفته است: "از آقای گوترش خواهش کردم که سازمان ملل متحد در رابطه به صلح در افغانستان فعال­تر عمل کند. حقوق زنان و حقوق بشر در جریان مذاکره با طالبان نباید مورد معامله قرار بگیرد. سرمنشی سازمان ملل متحد گفت که در زمینۀ آوردن صلح در افغانستان خوشبین است به خصوص حالا که روند رهایی زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان سرعت یافته سازمان ملل متحد حاضر است که در این راستا همکاری کند."

بورد مشورتی منشی عمومی سازمان ملل متحد برای میانجی‌­گری، 18 عضو دارد.

سیما سمر رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و فعلاً وزیر دولت در امور حقوق بشر در این کشور، در سال 2019 به عنوان عضو این بورد گماشته شد.

بانو سمر می‌گوید که سازمان ملل می‌تواند نقش اساسی را در روند صلح افغانستان ایفا کند: "من فکر می‌کنم که ملل متحد هنوز هم یک اعتبار بین مردم افغانستان دارد. یعنی می‌تواند به خصوص که ملل متحد به اصطلاح وارث حقوق بشر است نقش بسیار اساسی و بنیادی ایفا کند."

وی اما نگفت که سازمان ملل متحد چه نقش را در صلح افغانستان می‌تواند بازی کند.

آقای گوترش در 30 ماه اپریل گفته بود که سازمان ملل تلاش‌ها را آغاز کرده تا آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان برقرار شود.

او پیش از آن در بیست و سوم ماه مارچ خواهان آتش‌بس در کشورهای جنگ‌زده به‌ شمول افغانستان شده بود.

 

منشی عمومی سازمان ملل متحد در ماه اپریل گفته بود که پیشنهاد این سازمان در بارۀ آتش‌بس جهانی را شانزده گروۀ مسلح غیرحکومتی پذیرفته و به آتش‌بس توافق نشان داده اند اما طالبان شامل این گروه نبودند.

 

طالبان دو هفته پیش آتش‌بس سه روزه را به مناسبت عید رمضان اعلام کرده بودند.

 

رئیس جمهور محمد اشرف غنی اندکی پس از این اعلام طالبان، به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور داد که آتش‌بس را رعایت کنند.

 

با وصف پایانِ زمان آتش‌بس موقت، طالبان به گونۀ رسمی از آغاز حمله‌های‌شان بر نیروهای افغان سخن نگفته اند، اما در روز‌های اخیر جنگجویان این گروه در چندین ولایت بر نیروهای افغان حمله کرده اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала