چگونه کرونا ویروس ارگان های بدن انسان را یکی بعد دیگر تخریب میکند

© Sputnik / Grigoriy Sisoev /  مراجعه به بانک تصاویر چگونه کرونا ویروس ارگان های بدن انسان را یکی بعد دیگر تخریب میکند
چگونه کرونا ویروس ارگان های بدن انسان را یکی بعد دیگر تخریب میکند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اکثریت دکتران فکر میکردند که Covid-19 بیماری سنگین ریه ها خواهد بود. اما معلوم گردید که ویروس تمام بدن را تخریب میکند.

ویل بیدینگفیلد (Will Bedingfield) در مقاله خود در نشریه Wired (انگلستان) می نویسد، وقتی پاندیمی به لندن رسید، سیمون اشورث(Simon Ashworth)  فکر می کرد که می داند چه چیز در آینده انتظار خواهد داشت. متخصص مراقبت های ویژه، اشورث نزدیک به 20 سال است که در بیمارستان سنت مری در پدینگتون به صفت مشاور کار میکند. وی گزارشات مربوط به چین و ایتالیا را دنبال می کرد و برای معالجه جریان عارضه مهلک Covid-19، وقتیکه پیچیدگی های مرگبار: سندرم حاد تنفسی (ARDS) انکشاف می یابد، آمادگی می گرفت. در این حالت، ریه ها به حدی ملتهب می گردند که ارگان های مهم حیاتی به آهستگی از اکسیژن محروم می شوند. یک سوم موارد ARDS به مرگ منجر میشوند.

 قرنطینه بیش از 100 میلیون چینی به دلیل شیوع دوباره کرونا ویروس  - اسپوتنیک افغانستان
قرنطینه بیش از 100 میلیون چینی به دلیل شیوع دوباره کرونا ویروس

اشورت معمولاً چنین بیمارانی را در بخش مراقبت های ویژه خود معالجه می کند. همانطور که او توضیح می دهد کیسه های میکروسکوپی هوا در ریه ها با ماده "پنیر مانند" - سلول های سفید خون، ماده لزجی و انساج مرده پر میشوند - و سفت و فیبری می گردند. بیمار گویی "غرق" و خفه می شود. برای حفظ تنفس، لوله ای در مجاری هوایی داخل می کنند که از طریق آن هوا به صورت مکانیکی وارد ریه ها می شود. اما تهویه ریه در بیماران مبتلا به ARDS خطرناک است. اگر فشار خیلی ضعیف باشد، ریه ها متورم نخواهند شد. اگر خیلی قوی باشد، می توانند حتی آسیب بیشتر برساند.

این دقیقاً همان چیزی بود که اشورث با بستری نمودن اولین بیماران مصاب با Covid-19 برای آن آماده شده بود. این باعث تعجب او شد که تصویر ریه های آنها شباهتی به نمونه معمولی ARDS نداشت. معلوم شد که آنها به راحتی منبسط می شوند. بدون فشار زیاد مورد نیاز در صورت ARDS  می توان آنها را باد کرد. او می گوید: "این اتفاق می افتد که ریه ها صاف نشوند." وی گفت: " اکثر موارد سنگین هنگامی که وضع بیماران بدتر و بدتر می شود، به این پایان می یابد: ریه ها متراکم تر، آسیب دیده و ملتهب می شوند. اما در اینجا همه چیز چنین نبود. "

تفاوت کرونا ویروس در روسیه با سائر کشور های جهان - اسپوتنیک افغانستان
تفاوت کرونا ویروس روسیه با سایر کشور های جهان

حتی عجیب تر این که بیمار معمولی مبتلا به ARDS بیهوش یا خفه شونده می باشد و بیماران Covid-19 در اتاق اشورث تقریباً بطور عادی رفتار می کنند. دکتران از سراسر جهان گزارش می دهند که در بیماران بستری در بیمارستان با وجود تنفس کم طبیعی و سطح فاجعه بار کم اکسیژن در کرویات قرمز، کاملاً هوشیار هستند - این پدیده "هیپوکسی خاموش" خوانده می شود.

Covid-19 دکتران را در مضیقه قرار داد. بیماران از عوارض زیادی رنج می برند. برخی با خون ادرار می کنند، از سوزش قلب شکایت می کنند و حس بو و مزه خود را از دست می دهند. یک مرد 56 ساله در بیمارستان پیکن دچار التهاب مغز شد - سکسکه ساج غیرقابل مهار شدن آغاز شد. یک زن 71 ساله که از مصر به آمریکا بازگشته بود، دچار کمردردی، استفراغ و اسهال خونی شد. تنها در روز چهارم اقامت در بیمارستان، وی شروع به سرفه كرد و تنها بعداً مشخص شد كه وی به کرونا ویروس مبتلا است. یک جراح مغز و اعصاب از کوه سینا (Mount Sinai)، نیویورک، پنج بیمار را با سکته مغزی ناگهانی معالجه کرد. همه زیر 50 سال سن داشتند و همگی علائم خفیف Covid-19 داشتند و یا هیچ علائمی نداشتند.

ارزیابی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا  - اسپوتنیک افغانستان
ارزیابی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا

اشورث بدن با د اغ ها و بیماران مبتلا به سكته قلبی، سكته مغزی و نارسایی كلیه مشاهده كرده است. اشورث می گوید: "من فکر می کنم که در گفتمان علمی و سیاسی ما این انعکاس نه یافته که ما چقدر اندک درباره این بیماری می دانیم." "همه گفتند:" خوب، این فقط ARDS  است و برعلاوه، این شی ساری است. "اگر چهار میلیون نفر بیمار نمی شدند، این بسیار جالب می بود. این بیماری حیرت انگیز است. این ساحه را برای تحقیقات می گشاید و نگرش ما را نسبت به مواردی مانند انفولانزا تغییر خواهد داد. کاری را انجام می دهد که قبلاً هرگز به آن فکر نمی کردیم."

در بیشتر افراد آلوده، این بیماری به صورت متوسط ​​- با تب جزئی و سرفه خشک انکشاف می یابد. اما در بخش کمی از بیماران، حدود 6% موارد تایید شدهCovid-19  به نوبه خود کشنده است. در انگلستان، یک سوم از بیمارانی در بیمارستان که به این بیماری مصاب شده، بالاخره می میرند.

برای دکتران که شدیدترین بیماران را درمان می کنند، Covid-19 یک راز است. این ویروس نه تنها به طور غیر منتظره به ریه ها آسیب می رساند، بلکه بر روی قلب، روده ها، رگ های خونی، کلیه ها و مغز نیز تأثیر می گذارد. اشورث می گوید: "ما به نقطه آغاز ویروس بازگشتیم و اعتراف می کنیم كه این سلسله کامل پروسه های مختلف را آغاز می كند. نوع قدیمی چنین بیماری پیچیده  HIVمی نامند. Covid-19 از آن چندان دور نیست."

امیدها برای درمان Covid-19 به دو بخش تقسیم می شوند - ضد ویروسی و ضد التهابی. دومی واکنش التهابی بدن را سرکوب می کند، اولی مستقیماً با ویروس سر و کار دارد. در میان داروهای ضد ویروسی وریانت عمده Remdesivir است که توسط کمپنی بزرگ داروسازی Gilead ساخته شده است. تاکنون تست های موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی و مطالعات چینی هر دو نتایج مختلف داده اند. گریم کوک (Graham Cooke) پروفیسور امراض ساری از کالج شاهی لندن توضیح می دهد: " این جای تعجب نیست، زیرا با گذشت زمان که بیماری سنگین می شود، ویروس دیگر علت اصلی شمرده نمی شود."

واکسن کرونا ویروس - اسپوتنیک افغانستان
عواقب ناگوار کرونا ویروس پس از بهبودی

گروه دیگری از داروها بر ضد التهاب متوجه است - آنها حالت های ضد التهابی را متوقف می کنند و آسیب ها را نرم تر می کنند. طبق یک مطالعه جدید Lancet در انگستان، داروهای ضد التهاب می توانند به سرکوب پاسخ بدن کمک کنند. کوک می گوید که مشهورترین این توکیلیزوماب می باشد. این دارو معمولاً برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. در ماه گذشته آزمایشات تقریباً در تمام بخش های سیستم ملی بهداشت انگلیس به پایان رسید. این داروها می توانند از بروز طوفان سایتوکاین جلوگیری کنند. هر دارو تعداد بیماران بحرانی را کاهش می دهد. کوک می گوید: "ما به طور ناگهانی، می توانیم در هفتمین روز بیماری افرادی را با این داروها درمان کنیم، قبل از آن که وضع آنها به حدی بدتر شود که معالجه تشدیدی مطالبه میکنند."

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала