حوا علم نورستانی: تاخیر در آغاز بازشماری آراء، افغانستان را به بحران می‌برد

© Photo / کمیسیون مستقل انتخابات / اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که اجلاس امروز شنبه (17عقرب) باید نتیجه بدهد، در غیر آن کمیسیون ارزیابی آراء را شروع می‌کند و تکت‌های انتخاباتی شاکی می‌توانند به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل، حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات کشور از تاخیر در آغاز بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده و گفته که تاخیر در آغاز این روند، افغانستان را به سمت بحران سوق می‌دهد.

نشست روز گذشته (جمعه 17 عقرب) اعضای رهبری این کمیسیون با با نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بخاطر یک سلسله مخالفت‌ها، بی‌نتیجه به پایان رسید.

قرار است که برای رفع این مخالفت‌ها امروز شنبه بازهم نشستی برگزار می‌شود.

  ایجاد دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات   - اسپوتنیک افغانستان
ایجاد دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات

قرار بود کمیسیون هیئت‌های خود را با صندوق‌های رای برای بازشماری رای‌ها به بعضی ولایات بفرستد. اما بعضی از تکت‌های انتخاباتی با این عمل مخالفت نشان داده و خواهان فسخ تمام رای‌های غیربیومتریک شده‌اند. در نتیجه هیئت‌های کمیسیون به ولایات نرفته و امروز یک بار دیگر بین کمیسیون مستقل انتخابات و نمایند‌گان تکت‌های انتخاباتی بحث صورت می‌گیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، نشست اعضای این کمیسیون با نمایندگان تکت‌های انتخاباتی بی‌نتیجه به پایان رسید و طرفین تصمیم گرفتند که امروز شنبه یک بار دیگر صحبت کنند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با رسانه ها گفته است:"کمیسیون رای‌های غیر بیومتریک را باطل می‌شمارد، ولی اول باید دوباره دیده شوند".

او افزود: "2423 محل رای که آنها بر آن اعتراض دارند باید یک بار دیگر شمرده شود، اگر بیومتریک باشد ما کود ریدر داریم که به اساس آن شناخته می‌شوند در غیر آن باطل اعلام می‌شوند. ما باید به هر صورت به صندوق مراجعه کنیم. آنها می‌گویند به صندوق مراجعه نکنید و از همینجا این رای‌ها را باطل اعلام کنید".

خانم نورستانی گفته است که تکت‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی و صلح و عدالت اسلامی با آنها ملاقات کرده و متحدانه با کمیسیون مخالفت کرده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می‌کند که عدم بازشماری آرا قبلاً هم سبب تاخیر کار انتخابات شده بود و این عمل افغانستان را به سمت بحران سوق می‌دهد.

او گفته است که اجلاس امروز شنبه باید نتیجه بدهد، در غیر آن کمیسیون ارزیابی آراء را شروع می‌کند و تکت‌های انتخاباتی شاکی می‌توانند به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала