ایجاد دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات

© Sputnik / JAK ایجاد دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات
  ایجاد دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات   - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در پی تأخیر در آغاز روند بازشماری بخشی از آرا، دو دسته‌گی میان اعضای کمیسیون انتخابات به میان آمده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ار طلوع نیوز، نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند که این تأخیر بدلیل اختلاف‌ها و چند دسته‌گی میان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و نیز ضعف مدیریت در این کمیسیون، صورت گرفته‌است.

قرار بود روند بازشماری آرا چند روز پیش آغاز شود، اما تاکنون این روند آغاز نشده‌است.

محمد یوسف رشید، مسؤول بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان هشدار می‌دهد که اگر روند کار در کمیسیون‌ مستقل انتخابات همین‌گونه به پیش برود، یک بحران دیگر شکل خواهد گرفت.

رشید در این باره افزود: «تکت‌های انتخاباتی، اعتراض‌هایی‌که دارند، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات قادر نیستند که این اعتراض‌ها را براساس فرضیه‌های تخنیکی دوباره برای شان ارایه بکنند؛ در کل، اعضای کمیسیون‌ مستقل انتخابات زمینه را برای خلق یک بحران مساعد می‌سازند. اگر این‌ها، جدأ از صف‌گیری‌ها و موقف‌گیری‌های متضاد بیرون نشوند و در قسمت تطبیق لوایح و طرزالعمل‌های شان جدی اقدام نکنند؛ متأسفانه من زیاد خوشبین نیستم که نتایج مورد قبول باشد و در آن شک تردید وجود نداشته باشد».

داوود علی نجفی، عضو پیشین کمیسیون مستقل انتخابات نیز اظهار داشت: «کمیسیون قبلی هم به حرف حکومت کرد که سرنوشتش به اینجا رسید؛ حکومت کار خود را سر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات انجام داد و سپس اعضای کمیسیون را به زندان روان کرد. حالا هم حکومت کار خود را سر شان می‌کند و سپس آنها را زندان روان می‌کنند. اما پیش از این‌که حکومت کار خود را کند، باید اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از استقلالیت خود دفاع کنند، از کار خود دفاع کنند و از انتخابات دفاع کنند؛ هرچه که رأی مردم است، اعلام کنند».  

تیم ثبات و همگرایی چهار نوع رای را قبول نخواهد کرد - اسپوتنیک افغانستان
تیم ثبات و همگرایی چهار نوع رای را قبول نخواهد کرد

با این حال، دستۀ انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، هشدار می‌دهد که چهارگونه آرای تقلبی‌یی که در حدود سه‌صدهزار رأی می‌شوند، برای این دسته انتخاباتی پذیرفتنی نخواهند بود.

فضل احمد معنوی، از کسان نزدیک به دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله: گفت: «اگر وضعیت این چنینی که امروز روان است ادامه پیدا کند، من شک دارم که کمیسیون انتخابات بتواند مسؤولیت‌های خود را به سر برساند؛ منجمله اعلام نتایج نهایی که کار بس دشوار به کمیسیون انتخابات خواهد بود».

ابراهیم الکوزی، از کسان نزدیک به دستۀ انتخاباتی اشرف غنی نیز اظهار داشت: «اعضای کمیسیون مستقل انتخابات باید از استقلالیت شان دفاع کنند و هر کسی را که برندۀ انتخابات است باید اعلام کنند، مردم نگران استند».

گفتنی است که نتایج نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری ششم ماه میزان که قرار بود به تاریخ ۲۷ماه میزان اعلام شود، به تاریخ ۲۳عقرب به تأخیر افتاده‌است. اما نتایج نهایی که قرار بود به تاریخ شانزدهم عقرب اعلام شود، تاکنون تاریخی برای آن درنظر گرفته نشده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала