مخالفت ها در مجلس نمایندگان بر سر انتخاب ریاست جدی‌تر شد

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در ادامه تنش بر سر انتخابات ریاست مجلس، شماری از نمایندگان هشدار دادند که با ادامه این روند دیگر به آقای رحمانی اجازه نخواهند داد که به دفتر مقام ریاست مجلس بنشیند.

به گزارش اسپوتنیک، نماینده‌گان ‌می‌گویند که ادامه وضعیت ایجاد شده در مجلس به زیان کشور است و حتی باعث ایجاد فاصله میان اقوام می‌گردد.
پس از ممانعت برخی نمایندگان از تصاحب چوکی ریاست مجلس توسط میر رحمانی رحمانی که از سوی رییس موقت برنده انتخابات ریاست مجلس اعلام شد، او همه روزه در دفتر ریاست مجلس حاضر می‌شود؛ اما به داخل تالار برای رهبری جلسات نمی‌آید. 

مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
درگیری فزیکی در مجلس نمایندگان + ویدئو

تنش میان نمایندگان موافق و مخالف آقای رحمانی بیشتر از یک ماه است که ادامه دارد. هم اکنون نشست‌های مجلس برخلاف اصول وظایف داخلی مجلس توسط دو تن از منشی‌های موقت برگزار می‌شود.

نمایندگان در نشست روز سه‌شنبه(21 جوزا) نه تنها که به توافقی برای حل تنش نرسیدند؛ بلکه این تنش‌ها وارد مرحله جدی تری نیز شد.
شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان یگانه راه بیرون رفت از تنش‌های موجوده در مجلس را آغاز کار میررحمان رحمانی به عنوان رییس این مجلس می‌دانند.
این نماینده‌گان ‌می‌گویند که ادامه وضعیت ایجاد شده در مجلس به زیان کشور است و حتی باعث ایجاد فاصله میان اقوام می‌گردد.
گفتنی است که آقای رحمانی و طرفدارانش با بررسی آرشیف روند رای دهی نمایندگان مخالفت دارد و می‌گوید که سرنوشت یک رای که مورد منازعه است باید از طریق رای علنی مشخص گردد؛ اما مخالفان او بر بررسی آرشیف تاکید دارند و رای گیری علنی را خلاف قانون می‌پندارند.
این در حالی است که اخیراً فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی چندی پیش گفته بود که اگر نمایندگان بر سر ریاست مجلس به توافق نرسند، رییس جمهور این مساله را به دادگاه عالی ارجاع خواهد کرد.

اما؛ روز گذشته نمایندگان مجلس با هرگونه دخالت در امور مجلس مخالفت کردند و تاکید ورزیدند که هیچ نهادی از جمله رییس جمهور و دادگاه عالی نمی‌تواند در امور مجلس دخالت کنند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала