پیدا شدن شی مرموز در زیر بزرگترین دهانه ماه

© Photo / China Lunar Exploration Program / China National Space Administrationپیدا شدن شی مرموز در زیر بزرگترین دهانه ماه
پیدا شدن شی مرموز در زیر بزرگترین دهانه ماه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در بخش قطب جنوب-آیتکن بر روی سطح کره ماه یک پدیده عجیب دیده می شود.
نمایش پایگاه ماه روسیه در نمایشگاه هوایی پاریس - اسپوتنیک افغانستان
نمایش پایگاه ماه روسیه در نمایشگاه هوایی پاریس

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ساینس آلرت، دانشمندان در دانشگاه بیلر در ایالات متحده امریکا یک ناحیه گرانشی در بزرگترین بخش دهانه ماه را کشف کردند. 

پیش از این، در تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده توسط مدارهای GRAIL در سال های 2011-2012، وجود شی مرموز در بزرگترین دهانه ماه دیده شده بود. پس از این کشف محققان نقشه های میدان گرانشی ماه را بار دیگر بررسی کردند. در حوضه قطب جنوبی ماه (قطب جنوب-آیتکن نام یک دهانهٔ برخوردی بر روی سطح کره ماه است.) با نام Aitken، که بزرگترین دهانه قمری است، افزایش تراکم مشاهده می شود، که نشان از مقدار بالای سنگهای آهن بر روی سطح ماه می باشد.

با این حال، داده های به دست آمده از ایستگاه ناسا نشان می دهد، که در این ناحیه برآمدگی به  وزن 2.18 تریلیون کیلوگرم در زیر سطح به عمق 300 کیلومتری از سطح ماه دیده می شود.

 به گفته ستاره شناسان، ممکن است این تغییر بر روی سطح ماه به علت باقی مانده برخورد سیارکی باشد که هنوز در گوشه ماه قرار دارد. احتمالا، یک شی آسمانی در حدود چهار میلیارد سال پیش در این ناحیه سقوط کرده است.

  یادآوری می کنیم، که دهانه ماه، چاله هایی مسطح و دایره‌ای شکل در کرهٔ ماه است که با دیواره‌ای گرد محصور شده‌است. تقریباً همه ای چاه‌های کرهٔ ماه از نوع دهانه‌های برخوردی هستند که در واقع از برخورد شهاب سنگ‌ها به وجود آمده‌ اند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала