عبدالله: صلح به معنی طالبانیزه‌شدن و نادیده گرفتن حقوق شهروندی نیست

© Photo / Dr. Abdullah Abdullah / Dr. Abdullah Abdullahعبدالله: صلح به معنی طالبانیزه‌شدن و نادیده گرفتن حقوق شهروندی نیست
عبدالله: صلح به معنی طالبانیزه‌شدن و نادیده گرفتن حقوق شهروندی نیست - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عبدالله عبدالله، رییس اجراییه می‌گوید که صلح با طالبان به معنای طالبانی شدن افغانستان و نادیده گرفتن حقوق شهروندان افغانستان نیست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، آقای عبدالله به این باور است که صلح با طالبان به معنای یک سازش است و بدین معنا است که دست آوردهای افغانستان باید حفظ شوند.

از سویی هم نمایندۀ غیر نظامی ناتو برای افغانستان خواهان نقش مرکزی حکومت افغانستان در گفت‌وگوهای صلح است.

با این همه فرماندۀ ماموریت پشتیبانی قاطع می‌گوید که آنان برای صلح آماده‌گی می‌گیرند، اما تعهد این ماموریت به پشتیبانی از نیروهای دولتی افغانستان استوار خواهد بود.

رییس اجراییه معنای صلح را با طالبان از دیدگاه حکومت وحدت ملی تعریف می کند.

احتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان - اسپوتنیک افغانستان
احتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان

عبدالله — رییس اجراییه می‌گوید:«ما اطمینان داده ایم که صلح به معنای طالبانی شدن کشور نیست، صلح به معنای نادیده گرفتن حقوق شهروندان افغانستان نیست، صلح به معنای سازش ها است».

نماینده غیر نظامی ناتو برای افغانستان هم از کمک این پیمان در کار رسیدن افغانستان به یک صلح با ثبات اطمینان می دهد.

نیکولاس کی — نماینده غیر نظامی ناتو برای افغانستان گفته است:«ناتو هر آنچه در توان دارد برای پشتیبانی از حکومت افغانستان و رهبران سیاسی افغانستان برای رسیدن به یک صلح با ثبات انجام خواهد داد. گام بعدی باید گفت‌وگوها میان افغانان باشد و نیاز است که تمامی طرف ها در این گفت‌وگوها دخیل باشند و در این روند حکومت افغانستان باید یک نقش مرکزی داشته باشد».

ماموریت پشتیبانی قاطع هم از آماده گی‌ها برای صلح و هم از پشتیبانی از نیروهای دولتی افغانستان در میدان‌های جنگ سخن می‌گوید.

سکات میلر-فرمانده ماموریت پشتیبانی قاطع گفته است:«ما برای صلح آماده گی می گیریم، اما در عین زمان تعهد ما برای کمک به نیروهای دولتی افغانستان هم استوار است».

این موضع گیری‌ها هنگامی صورت می‌گیرند که قرار است در آینده نزدیک نشستی در قطر میان نماینده‌گان طالبان و سیاست گران افغانستان برگزار شود.

هر چند تا اکنون حکومت افغانستان به گونه رسمی در باره شرکت در این نشست چیزی نگفته است، اما رییس اجراییه حکومت وحدت ملی می گوید که در دورهای بعدی گفت‌وگوهای صلح، تلاش می شود تا موضع گیری‌های حکومت افغانستان واحد و یک صدا باشند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала