احتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان

© Wikipedia / U.S. Department of Stateاحتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان
احتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کابل آماده است عبدالله عبدالله را در کنفرانس قطر با طالبان بفرستد.

به گزارش اسپوتنیک، دولت کابل آماده است تا عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان را برای دومین کنفرانس بین الافغانی برای جستجوی راه حل و فصل صلح آمیز به قطر بفرستد، اما نمایندگان جنبش طالبان مخالف اشتراک مقامات رسمی کابل در این کنفرانس هستند.
این موضوع را عمر نثار، نماینده اتحادیه افغان های مقیم روسیه و مدیر مرکز مطالعات افغانستان معاصر در مصاحبه با اینترفکس بیان داشته است.
به گفته عمرنثار، در حال حاضر، مشارکت فرد دوم دولت افغانستان، دکتر عبدالله، در نظر گرفته شده است.
وی افزود که رهبری هیئت طالبان در نشست قطر را به احتمال زیاد رئیس دفتر سیاسی طالبان در این کشور، عبدالغنی برادر به عهده خواهد داشت.
به گفته عمر نثار تصمیم نهایی در مورد تاریخ نشست و لست شرکت کننده ها گرفته نشده است و کار در این خصوص جریان دارد.

عبدالله عبدالله با زلمی خلیلزاد دیدار کرد - اسپوتنیک افغانستان
دعوت از رهبران حکومت وحدت ملی برای شرکت در نشست قطر

پیش از این عبدالله عبدالله گفته بود که بحث شرکت طالبان در حکومت به زودی مطرح خواهد شد.
آقای عبدالله که در نشست شورای وزیران سخن می‌زد، افزود که درصورت آغاز مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان، بحث مشارکت این گروه در حکومت مطرح بحث خواهد بود.
او تأکید کرد که در شرایط کنونی ایجاد حکومت موقت در افغانستان به سود مردم نیست: "بحث‌هایی در مورد تشکیل حکومت موقت شنیده می‌شود؛ حکومت موقت، ایجاد یک وضعیت موقت یا صرف آوردن حکومت موقت، هیچ مورد بحث نیست".
رئیس اجراییه گفت، باز هم تکرار می‌کنم که یک زمانی‌که دوطرف با هم نشست داشته باشند و گفت‌وگوها صورت بگیرد و در جریان گفت‌وگوها روی همه مسایل توافق صورت بگیرد از قدم اول تا آخرین قدمی‌که برای تأمین صلح پایدار ضرورت است، در این میان بحث مشارکت به میان می‌آید، بحث همکاری به میان می‌آید و بحث‌های مختلف است که یک مرحله جدا است.
رییس اجراییه، به این باور است که انتخابات و صلح نباید بسیار باهم آمیخته شوند و دربارۀ هرموضوع درجای آن بحث شود: "اگر دو مسله را که روند انتخابات و گفت‌وگوها است، بسیار با هم مرتبط بسازیم شاید که در رسیدن با سکتگی در کار روبه‌رو خواهیم شد. به این نسبت بسیار مهم است که روی هر دو در جایش و محلش تمرکز صورت بگیرد.".
این اظهارات آقای عبدالله در حالی مطرح می‌شوند که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان باردیگر به کابل آمده‌است.
آقای خلیل‌زاد، در دیدار با مقام‌های حکومت افغانستان روی ضرورت پیشرفت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده‌است.
در همین حال، عبدالله عبدالله، می‌گوید که قدم‌های برای تشکیل هیئتی همه‌شمول برای مذاکرات صلح برداشته شده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала