واکنش عطا محمد نور به پیام صلح رئیس جمهور غنی

© Photo / Ata Mohammad Noor FB / عطا محمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان
عطا محمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به گفتگوهای صلح رئیس جمهور ابراز داشت که اشرف غنی باید از برخوردهای توام با عصبانیت جلوگیری کند.

به گزارش اسپوتنیک، عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در صحبت های ابراز داشت که کشور در مرحله حساس قرار گرفته و باید از برخوردهای توام با عصبانیت در روند صلح جلوگیری شود.
رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با انتشار اعلامیه‌‌ای گفته است: "اكنون كه يك قدم به دستيابى صلح نزديك‌تر شده‌ايم و كشور در شرايط مهمى از زندگى سياسى خود قرار دارد، تقاضاى ما از رهبران كشور به خصوص رييس جمهور اين است تا از برخوردهاى توام با عصبانيت و عكس العمل هاى احساساتى كه اصلا به نفع كشور نيست، جلوگيرى كنند".
عطا محمد نور افزوده که نبايد گذاشته شود تا عده‌اى به خاطر منافع شخصى و سياسى شان، با سرنوشت مردم كه صلح مى خواهند، بازى كنند.
او تاکید نموده که هر گونه عكس العمل و تصميمى بايد با در نظرداشت عقلانيت و خرد سياسى و مهمتر از همه با اصل احترام به منافع ملى كشور گرفته شود. 

پیام رئیس جمهور غنی خطاب به ملت در رابطه به صلح - اسپوتنیک افغانستان
پیام رئیس جمهور خطاب به ملت افغانستان در رابطه به صلح + ویدیو

عطا محمد نور ابراز داشت كه شرایط فعلا براى آوردن صلح مساعد شده است نبايد به خاطر حفظ قدرت شخص رييس جمهور و چوكى نزديكانش از دست برود. صلح اصل، اساس و قاعدۀ جاويدان و پایداری جهان و طبیعت است. پس از هر تلاشى در آوردن صلح با رضايت و حضور مردم، حفظ منافع ملى كشور و حفظ دستآورد های 18 ساله ستايش شده و از اندك ترين فرصت بايد استفاده شود".
رییس جمهور غنی، دیروز دوشنبه (8 دلو) در پیامی به مردم افغانستان گفت: "ما صلح با تدبیر می‌خواهیم و نباید تجربه داکتر نجیب الله دوباره تکرار شود."
آقای غنی افزود: "ما به خاطر به صلح با تدبیر تاکید می‌کنیم که از تجربه داکتر نجیب الله آگاهی کامل داریم ما همه می‌دانیم که به او چگونه فریب داده شد، سازمان ملل به وی تضمین تامین صلح را داد اما متاسفانه به فاجعه انجامید".
او خاطر نشان کرد که به حیث مسوول و رهبر 35 میلیون نفوس افغانستان از نقش فعلی منطقه و جهان آگاهی دارد و این را نیز می‌داند که خطرات و تهدیدهای احتمالی بعد از توافقنامه صلح کدام‌ها اند.
به گفته او، قربانی‌های جنگ افغانها هستند و بنآ ابتکار صلح نیز باید بدست افغانها باشد.
این در حالی است که چهارمین نشست صلح میان امریکا و طالبان که در دوحه قطر به روز شنبه هفته جاری پایان یافت شش روز دوام کرد و گفته می شود دو طرف روی خروج نیروهای امریکایی و قطع رابطه طالبان با القاعده و داعش توافق کرده اند.
آقای خلیل زاد گفته است که هدف از تلاش‌هایش برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات بین الافغانی است و بدون توافق روی این دو مساله هیچ توافقی در کار نیست.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала