اعلان جنگ عربستان و امارات علیه ترکیه

© AFP 2023 / FAYEZ NURELDINEاعلان جنگ عربستان و امارات علیه ترکیه
اعلان جنگ عربستان و امارات علیه ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روزنامه ترکی: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند.

اسپوتنیک به نقل از روزنامه «ینی شفق»، ابراهیم کاراگول مدیر مسوول این روزنامه به بررسی نزاع بین انقره با ریاض و ابوظبی پرداخت و نوشت جنگی که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «محمد بن زائد» ولی‌عهد امارات عربی متحده علیه ترکیه به راه‌انداخته‌اند، محدود به قتل جمال خاشقچی نیست.

عربستان متهمان قتل خاشقجی را به ترکیه نمی دهد - اسپوتنیک افغانستان
عربستان متهمان قتل خاشقجی را به ترکیه نمی دهد

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه جنگ امارات و سعودی علیه ترکیه از مدت‌ها قبل آغاز شده، آمده است: «این مسئله با جنگ سوریه یعنی جنگ در شرق فرات آغاز شد. این جنگ با محور عبری-عربی علیه ترکیه متشکل از امارات، سعودی-اسرائیل-مصر آغاز شد.
روزنامه ینی‌شفق قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استامبول را جنگ دو ولی‌عهد عربی علیه ترکیه نه، بلکه نقطه‌ای دانست که آنها مرتکب اشتباه شده و دستشان رو شد.
این روزنامه ضمن اشاره به اینکه طوفانی خونین منطقه را تهدید می کند، توضیح داد: «عده‌ای آن را به سمت ترکیه هدایت می‌کنند. کسانی که در سناریو جدید (قتل خاشقچی) نقش بازی می‌کنند، خواستار آغاز جنگ ترک-عرب هستند».

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
سردی روابط بین ترکیه و عربستان

کاراگول با بیان اینکه بن‌سلمان و بن‌زائد، عربستان سعودی و امارات، و همچنین حامیان غربی آنها در حال گسترش دادن جنگ خود علیه ترکیه و تبدیل کردن آن به جنگی فراگیر در منطقه هستند، نوشت: «آنها در حال آغاز کمپین جهانی هستند که مستقیما ترکیه را هدف می‌گیرد… این کمپین قرار است با اقدامات سیاسی و امنیتی نیز همراه شود. قرار است بی‌ثباتی‌هایی در داخل کشور (ترکیه) ایجاد شود».
وی ضمن اشاره به اینکه تمام کشورهای که در پس کودتای نافرجام 15 جولای بودند، اکنون در پس این کمپین علیه ترکیه هستند، تصریح کرد: «گروه‌هایی مانند بنیاد سوروس و بنیاد کنراد آدرنو نیز بخشی از این کمپین هستند. حلقه‌های سرمایه‌داری وجود دارند که برای سال‌هاست تلاش می‌کنند این کشور را با تروریزیم خفه کرده و نهایتا از نظر اقتصادی آن را نابود کنند».
ینی‌شفق با بیان اینکه دو ولی‌عهد عربی آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند، ادامه داد که «ترکیه تروریست‌های گولنیست را از سراسر جهان با استفاده از جت‌های خصوصی ربوده و به زندان‌های مخفی می‌آورد» و از آنها اعترافاتی درباره حمایت سعودی و اماراتی گرفته است.
در پایان این یادداشت آمده است که برخی گروه‌ها با حمایت محور عربی-عبری در تلاش هستند تا با به‌پا کردن آشوب‌ها و ناآرامی‌ها در ترکیه، حوادث «گزی پارک» در سال 2013 را مجددا تکرار کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала