عدم اشتراک هند در نشست مسکو در همسویی با دولت افغانستان

© Sputnik / Michael Klimentyev /  مراجعه به بانک تصاویر ملاقات ناریندرا مودی صدراعظم هند با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین
ملاقات ناریندرا مودی صدراعظم هند با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در حالی که تنها چند روز تا برگزاری نشست صلح مسکو باقی مانده است اما دهلی نو به احتمال بسیار در حمایت از مواضع دولت افغانستان از پذیرش دعوت روسیه برای شرکت در این نشست خودداری کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، نشست صلح مسکو روز جمعه 18 عقرب، در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار می‌شود. نمایندگانی از 12 کشور در این نشست شرکت خواهند کرد.
دولت روسیه شماری از کشورهای منطقه و جهان از جمله، امریکا، هند، ایران، پاکستان، چین و افغانستان را به این نشست دعوت کرده است.
با وجود رایزنی های مکرر بین دولت افغانستان و روسیه درباره چگونگی برگزاری نشست صلح مسکو، وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که دولت این کشور هیچ نماینده‌ای به این نشست اعزام نخواهد کرد.
با این حال، مقامات روسی اعلام کردند که نشست صلح مسکو تا آخر هفته جاری با حضور مقامات کشورهای منطقه و نمایندگان طالبان در روسیه برگزار خواهد شد. 

کرزی و نور دعوت روسیه برای اشتراک در نشست مسکو را پذیرفته اند - اسپوتنیک افغانستان
کرزی و نور دعوت روسیه برای اشتراک در نشست مسکو را پذیرفته اند

در حالی که افغانستان از اعزام نماینده دولت به نشست صلح مسکو خودداری کرده است رسانه‌ها از عدم حضور احتمالی هند در این نشست نیز خبر داده‌اند.
رسانه هندی موسوم به «دوایر» نوشت: دهلی‌نو هنوز دعوت روسیه برای حضور در نشست صلح مسکو را نپذیرفته است.
رسانه هندی نوشت: دهلی نو قبل از این که درباره حضور و یا عدم حضورش در این نشست تصمیم بگیرد می‌خواهد سطح مشارکت افغانستان در این نشست را ارزیابی کند.
دوایر تصریح کرد، پس از اعلام روسیه در ماه ستامبر مبنی بر حضور طالبان در نشست صلح مسکو، مقامات دهلی نو بر سر دو راهی قرار گرفتند.
زیرا طالبان قرار است در نشستی حضور یابد که در سطح کشورها برگزار می‌شود بنابراین مشارکت هند در آن به نوعی رسمیت بخشیدن به طالبان تلقی خواهد شد.
دوایر نوشت: هند همواره از پیشبرد روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کرده است. در نتیجه شرکت در نشست صلح مسکو تصمیم دشواری برای هند محسوب می‌شود، بویژه که دولت افغانستان از حضور در این نشست خودداری کند.
برخی کارشناسان نیز معتقدند که هند منتظر تصمیم نهایی دولت افغانستان درباره نشست صلح مسکو است زیرا تلاش‌های دهلی نو در موضوع افغانستان در هماهنگی کامل با کابل صورت می‌گیرند.
احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفته است که یک هیات 4 تا 6 نفره از شورای عالی صلح به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت خواهد کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала