افشاگری رحمت‌الله نبیل در مورد قتل جنرال رازق

© AP Photo / Rahmat Gul / افشاگری رحمت‌الله نبیل در مورد قتل جنرال رازق
افشاگری رحمت‌الله نبیل در مورد قتل جنرال رازق - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس پیشین امنیت ملی ،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک و پیچیده خوانده می گوید که والی قندهار باید در این زمینه جوابگو باشد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از " خامه پرس" رحمت‌الله نبیل،‌ رئیس پیشین امنیت ملی کشور،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک و پیچیده خوانده و تاکید کرده که والی قندهار باید در این زمینه به پرسش‌های مردم افغانستان جوابگو باشد. نبیل طی یادداشتی معلومات خود درباره برنامه ترور جنرال عبدالرازق را با مردم شریک کرده می نویسد" که براساس معلومات منابع او در میان طالبان،‌ عامل ترور جنرال عبدالرازق در مرکز آموزش حملات انتحاری "الحمزه" آموزش دیده بود که تحت نظارت مستقیم تاج میرجواد معروف به مولوی ذبیح‌الله قرار دارد. مولوی ذبیح‌الله رابطه نزدیکی با استخبارات پاکستان دارد.
به گفته رئیس پیشین امنیت ملی، بیشتر اوقات تاج میرجواد در پاکستان است و این ترور توسط ملا شیرین برنامه‌ریزی شده بود که عضو شورای کویته است و ارتباط نزدیکی با آی اس آی پاکستان دارد.
وی گفته:"اما اصل برنامه ترور جنرال رازق توسط ملا شیرین، یکی از اعضای شورای کویته طالبان، در تبانی با ISI و همكارى يك تن از محافظين والى قندهار (كه فرد مهاجم را از خويشاوندان خود معرفى و در جمع محافظين استخدام نموده بود) و يك ساعت قبل از وقوع حادثه از شهر قندهار فرار نموده، طرح ریزی گردیده است. بايد گفت كه ملا شیرین رابطه تنگاتنگ با سراج الدین حقانی نيز دارد و فعلا مسوول استخبارات و در شهر كويته پاكستان بود و باش دارد."
آقای نبیل، ترور جنرال عبدالرازق را برنامه‌ای پیچیده و مشکوک خوانده و تاکید کرده که عامل انتحاری یک نوجوان 17 ساله بوده است. 

محقق: ترور جنرال رازق یک دسیسه بود - اسپوتنیک افغانستان
محقق: ترور جنرال رازق یک دسیسه بود

وی افزوده:"همچنان بايد تذكر داد كه والی قندهار آقاى ویسا كه در حادثه از ناحيه پا زخمى گرديده است و فعلن تحت مداوا قرار دارد، نیز بايد پرسش‌هاى جدى را جوابگو باشد كه به كدام دليل يك پسر بچه هفده ساله در مدت يك و نيم ماه آنقدر محبوب القلب والى صاحب مي‌گردد كه به چنين مجالس راه ميابد و حتى سلاح كالاشنیكوف والى را با خود حمل مينمايد!؟"
رئیس پیشین امنیت ملی تاکید کرده:"به نظرم وقت آن فرا رسیده تا حکومت وحدت ملی و ايالات متحده امريكا بالای پاکستان فشار وارد نموده تا تاج میر و شیرین را دستگیر و به افغانستان بسپارد. یک امتحان بزرگ برای تمام جوانب!"
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی در تازه ترین اظهارات خود در مورد ترور جنرال رازق گفته است که عامل این رویداد قبل از حمله با آنسوی مرز تماس تلفنی برقرار کرده است.
آقای استانکزی افزود، کسی که بر جنرال رازق حمله کرده با شناسنامه و نام جعلی به عنوان محافظ والی قندهار گماشته شده است.
وی تاکید کرد که در پیوند به ترور جنرال رازق 15 فرد مشکوک بازداشت شده که تحقیقات از آنان جریان دارد.
جنرال رازق فرمانده پولیس قندهار و جنرال مومن حسین خیل رییس امنیت ملی قندهار روز پنجشنبه گذشته پس از یک نشست امنیتی با فرمانده عمومی ناتو در نتیجه تیراندازی فردی که محافظ والی قندهار یاد شد، به شهادت رسیدند.
برخی شایعاتی پس از این حادثه منتشر شد که گویا نیروهای حمایت قاطع در ترور جنرال رازق نقش داشته اند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала