عارف رحمانی به خلیلزاد: خلیلزاد هیچ کاره است

© Wikipedia / Photo by Monika Flueckigerعارف رحمانی به خلیلزاد: خلیلزاد هیچ کاره است
عارف رحمانی به خلیلزاد: خلیلزاد هیچ کاره است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده پارلمان افغانستان و یکی از سران جنبش روشنایی در واکنش به سخنان خلیلزاد گفت، خلیلزاد از ایستادگی عطامحمد نور در برابر تمامیت‌خواهی حکومت وحدت ملی عصبانی است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، به دنبال صحبت های تند زلمی خلیلزاد مشاور بین الملل دونالد ترامپ نسبت به عطامحمد نور و تهدید او در مورد عدم کنار رفتن آقای نور از کرسی ولایت بلخ، محمد عارف رحمانی یک عضو مجلس نمایندگان این سخنان را ناشی از خشم در برابر ایستادگی عطامحمد نور در برابر تمامیت خواهی های حکومت وحدت ملی خوانده و خاطرنشان کرده که خلیلزاد در زمانی که نماینده و سفیر امریکا بود، گام های بزرگی در قومی و قبیله ای سازی قانون اساسی کشور برداشته بود.

هشدار تند زلمی خلیل زاد به عطا محمد نور - اسپوتنیک افغانستان
هشدار تند زلمی خلیل زاد به عطا محمد نور

در پاسخ به این سخنان زلمی خلیلزاد، محمدعارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان و همچنین عضو شورای عالی جنبش روشنایی در یادداشتی در صفحه رسمی فیس بوک خود با عنوان: خلیل زاد هیچ کاره مملکت!" نوشته است:- "زلمی خلیل زاد، شهروند امریکا از مقاومت و ایستادگی استادعطامحمد نور در برابر تمامیت خواهی های حکومت وحدت ملی به شدت عصبانی شده است. آتش خشم او سرانجام در مصاحبه با آریانانیوز شعله کشید و زبان به تهدید استاد عطا گشوده و گفت: حوصله جامعه بین المللی هم حدی دارد‌! "

وی در ادامه یادداشت خود افزوده است:- "فراموش نکرده ایم خلیل زاد در زمانی که نماینده و سفیر آمریکا بود، با استفاده از ضعف و بی تجربگی رهبران و سیاسیون اقوام‌ در افغانستان، در قومی و قبیله ای سازی قانون اساسی کشور گام های بزرگی برداشت. او تلاش های زیادی کرد تا رهبران اقوام را از اریکه های قدرت و شوکت شان به زیر کشد و قدرت قومی نرمی را تحت رهبری حامد کرزی بنیان گذاری نماید".

به باور این عضو مجلس نمایندگان، روشن است که مقاومت استادعطا علیه شونیسم قومی به رگ عصبیت آقای خلیل زاد برخورده است و او را به مرز عصبانیت افتضاح آمیزی کشانده است. زلمی خلیل زاد گمان می کند که حریم قبیله و تمامیت خواهی قومی اش آسیب های فراوان دیده است، اما نباید فراموش کند که او فعلا هیچ کاره مملکت است؛ نه سفیر آمریکاست و نه سخنگوی غنی!

نور: به جای توطیه‌چینی برای من، امنیت کابل را تأمین کنید - اسپوتنیک افغانستان
نور: به جای توطیه‌چینی برای من، امنیت کابل را تأمین کنید

عارف رحمانی به خلیلزاد توصیه کرده است که:- "جانب حرمت خود را نگهدارد و پای خویش را از گلیم خود درازتر نکند و بیهوده دچارتوهم نشود. خاطر آقای خلیل زاد جمع جمع: هیچ انسان عدالت خواه و مدنی در این سرزمین با تمامیت خواهی و فاشیسم قومی کنار آمدنی نیست. هیچ انسان صاحب کرامت و متمایل به انسانی سازی مناسبات سیاسی در این سرزمین؛ نظام و قدرت قبیلوی را تحمل نمی کند‌. افغانستان باید به سمت برابری شهروندی و شکستن قواعد نوشته و نانوشته تبعیض و ستم حرکت کند. افغانستان یا سرزمینی با نظام سیاسی عادل و عاقل برای همه خواهد بود، یا هیچ افغانستانی در ‌کار نخواهد بود. این آخرین انتخاب دادخواهان این سرزمین است!"

این عضو شورای عالی جنبش روشنایی در عین حال از سفارت امریکا در کابل خواسته که باید توضیح دهد و روشن کند که آیا سخنان خلیلزاد، از مواضع ایالات متحده نمایندگی می کند و یا این که این شخص از کیسه خلیفه خرج می کند؟!

یادآوری می کنیم، که زلمی خلیل زاد که به کابل سفر کرده، در گفت وگو با آریانا نیوز، خطاب به عطامحمد نور گفته بود:- "صبر و حوصله هم از خود اندازه دارد. کاری نکنند که غلط حساب کنند. سیاسیون درست حساب نکرده اند. بعضی اوقات دو و دو نزد آنان هشت و یا دوازده شده است. بر اساس احساسات و غرور شخصی فیصله می کنیم و نه به اساس حسابی که دو و دو چهار می شود".

به باور خلیل زاد، هم پیمانان خارجی افغانستان و حکومت صبر و حوصله زیاد در برابر دوام مخالفت آقای نور با حکومت را ندارند و از دید او، اجازه گسترده شدن بازی های کوچک و بدون محاسبه را نمی دهند.

زلمی خلیلزاد این سخنان تند و تهدید آمیز را در حالی در برابر عطامحمد نور می زند، که پیش از این چند مقام امریکایی در یک هفته گذشته نیز پشتیبانی خود را از دولت وحدت ملی اعلان کرده بودند. یک بار معاون رئیس جمهور امریکا و دو باردیگر سفیر این کشور در کابل، از آقای نور خواسته اند که به صورت مسالمت آمیز، چوکی ولایت بلخ را وانهد.

 این در حالیست، که آقای نور از سفارت ها و کشورهای خارجی خواسته دست از مداخله در امورداخلی افغانستان بردارند.

همزمان با این موضع محمدعارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان، حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در واکنش به سخنان زلمی خلیلزاد، دیدگاه های او را نظر شخصی وی دانسته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала