نامزد مخالف دولت در انتخابات ریاست جمهوری کوریای جنوبی پیشتاز است

© AP Photo / Lee Jin-manWomen walk by posters showing candidates for the presidential election in Seoul, South Korea, Tuesday, May 9, 2017.
Women walk by posters showing candidates for the presidential election in Seoul, South Korea, Tuesday, May 9, 2017. - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تازه ترین آمارهای منتشره درباره انتخابات ریاست جمهوری کوریای جنوبی حکایت از آن دارد که «مون جائه این» تاکنون صاحب بیشترین آراء شده و فاصله زیادی با انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور آینده کوریای جنوبی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، این نامزد حزب دمکرات (حزب مخالف دولت) که پیشتر نیز در نظرسنجی ها از همه رقبای خود جلو بود، تاکنون موفق شده است بیش از ۴۱ درصد آرای رای دهندگان را از آن خود کند.
رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری کوریای جنوبی از ساعت شش صبح امروز سه شنبه در این کشور آغاز شد و تا هشت شب به وقت محلی ادامه داشته است.
شبکه های خبری و تلویزیونی «ام بی سی»، «کی بی اس» و همچنین «اس بی اس» کوریای جنوبی گزارش کرده اند که نفر دوم در این انتخابات «هونگ جون پیو» از حزب حاکم کوریا لایبرتی است که تنها موفق به کسب ۲۳ ممیز ۳ درصد از آرا شده است.

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در کوریای جنوبی - اسپوتنیک افغانستان
آغاز انتخابات ریاست جمهوری در کوریای جنوبی

با توجه به اینکه این نتیجه پس از پایان انتخابات اعلام شده است خبرگزاری یونهاپ از کوریای جنوبی پیش بینی کرده است که «مون جائه این» و حزبش به زودی پیروزی خود را رسما اعلام خواهند کرد.
«مون» خود در سخنرانی پس از انتخابات به طور تلویحی بر پیروزی اش مهر تایید زد و گفت که مردم ما تلاش زیادی کردند تا خواست خود برای تغییر را نشان دهند و این از آرای امروز آنها مشخص است.
بیشتر نامزدهایی که این بار در انتخابات شرکت کرده بودند از احزاب محافظه کار بودند که خواستار سختگیری های بیشتر بر کره شمالی هستند.
با این وصف «مون» از جمله کسانی است که گفته بود اگر در انتخابات پیروز شود با کوریای شمالی به طور جدی تری تعامل خواهد کرد و حتی حاضر به گفت و گو با رهبران این کشور است.
«آهین چول سو» نیز که از حزب چپگرای مردم می باشد موفق شده است در این انتخابات با کسب ۲۱ ممیز هشت درصد آرا در رده سوم قرار گیرد.
ستاد انتخابات کوریای جنوبی در بیانیه ای آورده است که از میان کسانی که امروز واجد شرایط رای دهی بودند بیش از ۷۷ درصد در انتخابات شرکت کرده اند.
در جریان انتخابات پنج سال پیش در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۷۵ درصد رای دهندگان در انتخابات شرکت کردند که این نشان می دهد امسال مشارکت فراگیر تر بوده است.
«مون جائه این» در انتخابات سال ۲۰۱۲ رقابت را با اختلاف اندکی به خانم «پارک» واگذار کرده بود.
در مجموع در انتخابات امسال در کوریای جنوبی که به دلیل برکناری خانم «پارک» رئیس جمهوری قبلی، زودهنگام برگزار شد ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واجد رای دادن بودند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала