راه یافتن فیلم مستندی در باره 5 مهاجر افغانستانی در رقابت روس ها

© YoutubeTennis with М1 Abrams
Tennis with М1 Abrams - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» در ادامه حضورهای بین‌المللی خود به جشنواره «شب‌های سفید» کشور روسیه راه یافت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا،طبق گزارش رسیده، جشنواره فیلم و فیلمنامه «شب‌های سفید» با محوریت دستاوردهای جدید در سینما از ۲۸ تا ۳۰ حمل در سن‌ پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود و مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته محمدرضا و فرناز جورابچیان، در بخش فیلم‌های مستند این جشنواره روی پرده خواهد رفت.

Сирийские дети на востоке Эр-Ракки - اسپوتنیک افغانستان
سازمان «کلاه سفیدها» متهم به نجات دورغین کودکان سوری شد

این فیلم توسط خواهر، برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در طی مدت 3 سال ساخته شده و توسط بهمن کیارستمی تدوین شده است.

«اعتراض وارد نیست» زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می‌کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس‌های شمال شهر تهران مشغول به کار می‌شوند. توپ جمع می‌کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می‌کنند. تنیس یاد می‌گیرند و در آن پیشرفت می‌کنند اما هر چقدر در تنیس‌شان جلو می‌روند و پیشرفت می‌کنند جامعه جدید زندگی‌شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می‌شود. زندگی‌شان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می‌گذرد و برای آنها چاره‌ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمتی آینده‌ای نامعلوم در غرب نمی‌گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می‌رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می‌کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال‌های هات داکس کانادا و ,Canadian Diversity Festival ،"راه ابریشم" ایرلند، LCFF اسپانیا، فیلم های مستند افغانستان در استکهلم و پروین اعتصامی شده‌اند و بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت و همچنین جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نِز کلکته هند نیز از دیگر موفقیت‌های این فیلم است.

 همچنین این فیلم در بخش نمایش‌های بازار سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر  که اول تا 8 ثور برگزار می‌شود، اکران خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала