مذاکرات نفتی طالبان با امریکا

© Fotolia / Sergiy Serdyukآمریکا از افزایش استخراج نفت امتناع نمی کند
آمریکا از افزایش استخراج نفت امتناع نمی کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
قرار بود افغانستان که در آن زمان طالبان در آن در قدرت بودند 400 میلیون دلار در سال هزینه این نقل وانتقال نفت و گاز را کسب کند و این باعث افزایش چشمگیر درآمد دولت طالبان در آن زمان می شد

شبکه خبری الجزیره در گزارشی به تشریح ماجرای مذاکرات محرمانه دولت امریکا با دولت طالبان در افغانستان در زمان پس از سقوط شوروی سابق به منظور احداث پروژه خط لوله انتقال نفت و گاز از خاک افغانستان پرداخته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از پایگاه اینترتی شبکه خبری الجزیره، پس از سقوط شوروی سابق یک شرکت اکتشاف نفت و گاز امریکایی به نام شرکت اتحاد نفت کالیفرنیا (یونوکال) به تجسس در اراضی کشورهای متعلق به اتحاد شوروی سابق به منظور یافتن ذخایر نفت و گاز پرداخت و در همین راستا به یک میدان گازی بزرگ در ترکمنستان برخورد کرد.

نیروهای امریکایی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
ارتش امریکا از استفاده دوباره سلاح در مقابل طالبان می ترسند

جان ایمله، رئیس سابق یونوکال گفت: ترکمنستان مملو از ذخایر بود و هیچ بازاری برای فروش آن نداشت این شرکت قصد داشت تا دو خط لوله یکی برای نفت و یکی برای گاز احداث کند که از خاک کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان وهند در طی مسافت 1700 کیلومتری عبور کند.
قرار بود افغانستان که در آن زمان طالبان در آن در قدرت بودند 400 میلیون دلار در سال هزینه این نقل وانتقال نفت و گاز را کسب کند و این باعث افزایش چشمگیر درآمد دولت طالبان در آن زمان می شد.
وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه سابق طالبان گفت: دولت طالبان خواهان بازسازی کشور بود و به همین دلیل ما به پروژه یونوکال و همکاری با این شرکت علاقه داشتیم.
سرگی لوروف - اسپوتنیک افغانستان
لوروف: داعش در افغانستان نفوذ خود را در ساحات تحت کنترول طالبان گسترش می بخشد که امریکا، در ماهیت امر، بر آن اعتراف نموده است

وی ادامه داد: هنگامی که یک شرکت می خواست در افغانستان جای پا پیدا کند انبوهی از سرمایه را با خود می آورد و کاملا طبیعی است که این پروژه نیز می توانست تاثیر مثبتی بر روابط دو جانبه داشته باشند و هدف اصلی ما بهبود شرایط اقتصادی در افغانستان بود.
در همین حال با سقوط شوروی یک خلاء قدرت در افغانستان به وجود آمده بود و در شمال ائتلاف شمالی به رهبری احمد شاه مسعود و در جنوب و شرق طالبان با حمایت پاکستان به دنبال کسب قدرت بودند.
جولی سیرس، مقام سابق آژانس اطلاعات دفاعی امریکا گفت: در جهان این برداشت کلی به وجود آمده بود که شرکت یونوکال با همکاری دولت آمریکا می خواهد طالبان را به عنوان یک منبع احتمالی ثبات و تنها گروهی که افغانستان را کنترل می کند مورد حمایت قرار دهد.
Газовый факел морской нефтеперерабатывающей платформы Приразломная - اسپوتنیک افغانستان
شبه نظامیان داعش کنترول تمام چاه های نفت در عراق را از دست دادند

همچنین عده ای امیدوار بودند با ساخت این خط لوله یک منبع ثبات و توسعه در افغانستان به وجود آمد. با این حال توصیه به دولت طالبان برای تشکیل یک دولت متحد و به رسمیت شناخته شدن توسط سازمان ملل عملی نشد و طالبان دست به حمله زده و به طور علنی محمد نجیب الله، رئیس جمهور سابق را اعدام کرد.
با این حال یونوکال به طرح هایش ادامه می داد واعضای اصلی طالبان را به تگزاس و مقر این شرکت منتقل می کرد تا تغییرات بیشتر درباره پروژه انجام شود اما همزمان یک رهبر جدید در افغانستان سر برآورد و او کسی به جز اسامه بن لادن نبود.
دولت وقت امریکا تحت ریاست جمهوری بیل کلینتون از ارزش این پروژه آگاه بود و تلاش هایش را برای تحت تاثیر قرار دادن حکومت طالبان ادامه می داد اما بمب گذاری سال 1998 در سفارت آمریکا در نایروبی که القاعده به عنوان یک گروه تحت الحمایه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت باعث تغییر همه چیز شد و طرح های دولت آمریکا برای حمایت از به قدرت رسیدن طالبان به امید ایجاد ثبات در افغانستان نتیجه عکس داد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала