روزنامه تایمز اوراسیا: 23 گروه بزرگ "تروریستی" در افغانستان فعال هستند

© Sputnik / Stringer /  مراجعه به بانک تصاویر Đại diện phong trào Taliban (Tổ chức đang chịu lệnh trừng phạt của LHQ vì các hoạt động khủng bố) tại thành phố Mazar-i-Sharif đã bị kiểm soát.
Đại diện phong trào Taliban (Tổ chức đang chịu lệnh trừng phạt của LHQ vì các hoạt động khủng bố) tại thành phố Mazar-i-Sharif đã bị kiểm soát. - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.05.2024
عضو شوید
روزنامه تایمز اوراسیا گزارش داده است، که هم اکنون 23 گروه بزرگ "تروریستی" در افغانستانِ زیر اداره طالبان فعالیت می‌کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، در این گزارش از گروه‌های مانند تحریک طالبان پاکستان، داعش خراسان، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، جنبش اسلامی ازبیکستان، تحریک طالبان تاجیکستان و گروه بلوچ راجی آجوی سنگر، نام برده شده که بر اساس گزارش هر کدام شاخه‌های بیشماری زیر چتر خود را دارد.
طالبان پیش از این وجود گروه‌های هراس‌افکن در افغانستانِ زیر اداره شان را رد کرده‌اند.
صالح - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.07.2023
صالح: امریکا در یک معامله مزدورانش را برای تروریست پروری بر افغانستان چیره ساخت
اما در این گزارش آمده است، که این گروه‌ها در افغانستان فعال هستند و در برابر منافع کشورهای دیگر تحرکاتی انجام می‌دهند.
در این گزارش آمده است: "رهبری اصلی القاعده در افغانستان است و توانایی عملیاتی خود را بسیج می‌کند".
از طرفی هم پیش از این ملل متحد گزارش داد که القاعده 8 کمپ آموزشی جدید در ولایت‌های غزنی، لغمان، پروان و ارزگان افغانستان ایجاد کرده است.
در این گزارش همچنین گفته شده که القاعده همه گروه‌های فعال هراس‌افکن در افغانستان به‌شمول تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را آموزش می‌دهد و برای سربازگیری این گروه‌ها را حمایت و کمک ایدیولوژیک می‌کند.
بر اساس این گزارش، شبکه القاعده هم‌اکنون در حال آموزش بمب‌گذاران انتحاری احتمالی تحریک طالبان پاکستان در ولایت کنر، تحت رهبری حکیم المصری است.
روزنامه تایمز اوراسیا همچنین گفته است، که در حال حاضر، "داعش خراسان تنها در ولایت‌های کابل، نورستان، ننگرهار و کنر، حدود 1هزارو500 تا 3هزار نیرو دارد.
در این گزارش آمده است: "القاعده با طالبان افغانستان مسیرهای که از طریق آن‌ها موادمخدر قاچاق می‌شود را کنترول می‌کنند و میلیاردها دالر از این آدرس به دست می‌آورند".
روزنامه تایمز اوراسیا همچنین نوشته است: "جنبش اسلامی ترکستان شرقی از خاک افغانستان برای انجام حملات بیرون‌مرزی علیه چین استفاده می‌کند و طالبان افغانستان از گروه جدایی طلب اویغور نیز به نوعی حمایت می‌کنند".
در این گزارش آمده است که "جنبش اسلامی ترکستان شرقی اخیراً پایگاه خود را از بدخشان به ولایت بغلان انتقال داده و دامنه عملیاتی خود را گسترش داده است.
این روزنامه در مورد ظهور و فعالیت تحریک طالبان تاجیکستان نیز نوشته است که این گروه وابسته به القاعده است و به طالبان افغانستان وفادار است.
در گزارش این روزنامه آمده که این گروه در حال برنامه‌ریزی برای سرنگونی حکومت سکولار تاجیکستان و تحمیل شریعت در این کشور است.
یادآوری می کنیم، که پیش از این سازمان پیمان امنیت جمعی طرح پیش‌نهادی تاجیکستان برای تحکیم مرزهایش جهت جلوگیری از تهدیدهای هراس‌افکنی از افغانستانِ زیر اداره طالبان را تایید کرد.
در آخرین مورد، رییس جمهوران ایران و پاکستان نیز در یک اعلامیه مشترک، پس از سفر ابراهیم رییسی به اسلام آباد گفتند که حضور گروه‌های "تروریستی" در افغانستانِ زیر اداره طالبان، تهدید جدی برای امنیت منطقه و جهان است.
وزیر دفاع پیشین روسیه و رئیس امنیت روسیه هم پیش از این از حضور گروه های تروریستی در افغانستان زیر کنترل گروه طالبان خبر داده بود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала