کشته شدن 429 تن از اگوست 2021 تا اکنون در یورش های داعش

© Photo / @Social mediaعامل انتحاری در فیض آباد
عامل انتحاری در فیض آباد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 07.05.2024
عضو شوید
شبکه خبری-تحلیلی اوراسیا برپایه یافته‌های "موسسه مدیریت درگیری" نوشته است، که از اگست 2021 تا اکنون 429 تن در 73 رویداد در پیوند با داعش خراسان جا به جا شده در افغانستان و خیبرپختونخوا، کشته شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، در این تحلیل آمده است که در این 73 رویداد، 136 عضو برجسته داعش مستقر در خیبرپختونخوا، 57 طالب، 220 غیرنظامی و 15 تن دیگر که هویت شان تا حال مشخص نیست، در افغانستان کشته شده‌اند.
اوراسیا در این تحلیل گفته است که فعالیت داعش خراسان از سال 2015 تا اکنون، سه مرحله داشته است و مرحله کنونی فعالیت این گروه، تهاجمی‌ترین و پیچیده‌ترین کمپین تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی داعش خراسان است که از نظر شکل، کمیت و تعداد زبان‌های مورد استفاده، بی‌پیشینه است.
گارد ویژه معاون ریاست‌جمهوری سابق افغانستان سرکرده داعش است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.03.2024
عضو انستیتوت پژوهش های خاورمیانه واشنگتن: رهبر شاخه‌ خراسان داعش زنده است
در این تحلیل آمده که هدف این گروه در این مرحله از فعالیت‌، دست‌یابی به نیروهای جذب‌شده و هواداران خارج از منطقه فعالیت‌اش است.
شکه خبری-تحلیلی اوراسیا نوشته است که داعش مستقر در خیبرپختونخوا، از گروه‌های مختلف جهادی‌ها و اقوام مختلف استفاده می‌کند و اغلب فراگیرتر است.
در این تحلیل همچنین آمده است: "در حالی که طالبان و داعش خراسان شباهت‌های ایدیولوژیکی زیادی دارند؛ اما با توجه به روابط نزدیک طالبان با القاعده، رقیب داعش و پروژه‌های سیاسی ملی‌گرایانه طالبان که در تضاد با دیدگاه خلافت خواهی داعش است، از نظر اعتقادی با هم متمایز هستند".
این شبکه خبری-تحلیلی می‌گوید که داعش خراسان در حال توسعه یک "رویکرد مقرون به صرفه" برای عملیات خارجی است که به منابع خارج از افغانستان، عاملان در کشورهای هدف و شبکه‌های تسهیل‌کننده گسترده، متکی است.
در این تحلیل آمده است که این رویکرد داعش خراسان را قادر می‌سازد تا بر موانع مانند سرویس‌های امنیتی قوی برخی از کشورها غلبه کند و فرصت‌های شناسایی‌شدن و اختلال در فعالیت‌اش را به حداقل برساند.
اوراسیا نوشته است که در سطح داخلی، داعش مستقر در خیبرپختونخوا، توانایی‌های عملیاتی خود را در داخل افغانستان افزایش داده است؛ طوری که تعداد کل جنگ‌جویان و اعضای خانواده‌های مرتبط با این گروه، از ۴هزار تا ۶هزار تن تخمین زده می‌شود.
بر بنیاد این تحلیل، داعش خراسان در زمینه گسترش صفوف و سربازگیری، پیچیده‌تر شده است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پیش از این بارها گفته‌اند که هیچ گروه هراس‌افگنی در افغانستان حضور ندارد و آنان داعش را سرکوب کرده‌اند.
اما در آخرین مورد، داعش خراسان بر مسجد امام زمان در ولسوالی گذره هرات حمله کرد که در نتیجه 7 تن به‌شمول یک کودک جان باختند.
پیش از این نیز داعش خراسان، مسئولیت حمله‌ها مانند حمله بر کابل بانک جدید در کندهار، حمله بر میدان هوایی کابل و چندین حمله مرگ‌بار دیگر را در سراسر افغانستان به عهده گرفته است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала