کمیسیون آزادی مذهبی امریکا: اقلیت‌های مذهبی در افغانستان با تهدید گروه‌های "تروریستی" روبرو هستند

© Sputnik / JAKحمله به مراسم بزرگداشت نوروز – زیارت سخی، کابل
حمله به مراسم بزرگداشت نوروز – زیارت سخی، کابل   - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.05.2024
عضو شوید
کمیسیون آزادی مذهبی ایالات متحده در گزارش یک‌ساله‌‌اش درباره ای آزادی مذهبی بین‌المللی گفته استف که آن‌عده از مقام‌های طالبان که در نقض آزادی مذهبی در افغانستان دست دارند، باید تحریم شوند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، در گزارش این کمیسیون آمده است: "اقلیت‌های مذهبی از آن میان شیعیان، هندوها، سیک‌ها و مسیحیان در افغانستان با تهدید گروه‌های تروریستی از آن میان داعش و آزار و اذیت طالبان روبرو هستند".
این کمیسیون گفته است که طالبان هم‌چنان به اجرای تفسیر سخت‌گیرانه خود از شریعت ادامه می‌دهند و آزادی مذهب یا عقیده را نقض کرده‌اند.
رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.05.2024
نبیل: عضو ارشد استخبارات طالبان در یورش بر هزاره‌ها و شیعیان نقش دارد
در این گزارش گفته شده است، که در حاکمیت طالبان هندوها، سیک‌ها و مسیحیان با محدودیت‌های شدیدی از جمله پوشش و ظاهر خود مواجه‌ هستند و از برگزاری علنی مراسم‌های مذهبی خود، منع شده‌اند.
این کمیسیون وضعیت مشابهی را مصداق عینی وضعیت شیعیان افغانستان نیز دانسته و می‌گوید، که شیعیان هم‌چنان با آزار، خشونت و مداخله در حق عبادت خود، از سوی طالبان مواجه هستند.
کمیسیون آزادی مذهبی امریکا می‌گوید، که در فیبروری سال 2023، والی طالبان در بدخشان در فرمانی ازدواج بین شیعه و سنی و تدریس کتاب‌های فقه جعفری را ممنوع کرد و دانشگاه‌های خصوصی را مجبور کرد که تمام کتاب‌های دینی را که با فقه حنفی مطابقت ندارند را از کاریکولم درسی حذف کنند.
محدودیت در برگزاری مراسم محرم شیعیان و جشن نوروز از سوی طالبان، از آن میان موضوعات دیگری است که کمیسیون آزادی مذهبی ایالات متحده به عنوان نقض حق آزادی مذهب گزارش داده است.
این کمیسیون از دولت امریکا خواسته است؛ تا افغانستان زیر حاکمیت طالبان را به خاطر نقض سیستماتیک آزادی مذهبی به‌ عنوان "کشور مورد نگرانی خاص" معرفی کند.
این کمیسیون همچنین از دولت ایالات متحده خواسته است که آزادی مذهبی و اعتقاد را شامل گفت‌گوهایش با طالبان بسازد و به گونه روشن، عمل‌کرد آنان و گروه داعش را در این زمینه "نکوهش" کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала