نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ای افغانستان فردا برگزار می شود

© Sputnikشورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.03.2024
عضو شوید
سازمان ملل یکبار دیگر قرار است نشستی را درباره ای راه بیرون رفت از آشفتگی افغانستان زیر کنترل گروه طالبان برگزار کند.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر امور سیاسی و صلح سازمان ملل در برگه ایکس از برگزاری نشست سازمان ملل درباره ای افغانستان فردا (چهارشنبه، ۱۶ حوت) خبر داد.
این دفتر نوشته است، که در نشست فردا رزا اوتنبایوا، نماینده‌ای ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس هیأت معاونت این سازمان در افغانستان (یوناما) درباره‌ای وضعیت این کشور سخن خواهد زد.
جزئیات بیشتر درباره‌ای دستور کار این نشست به نشر نرسیده است.
نمایندهٔ پیشین افغانستان در سازمان ملل استعفا داد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.06.2023
امروز نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ای افغانستان برگزار می‌شود
سازمان ملل در حالی درباره ای افغانستان نشست برگزار می کند، که این کشور در حال فروپاشی اقتصادی قرار دارد و بیش از بیش میلیون شهروندان این کشور در گرسنگی قرار دارند.
پیش از این هم شورای امنیت سازمان ملل نشست های را درباره ای افغانستان برگزار کرده بود، که تاکنون این نشست ها نتیجه ای مثبتی درباره ای حل آشفتگی افغانستان زیر کنترل گروه طالبان نداده است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
گروه طالبان در چندین نشست استادان پیشین دانشگاه های کابل را کافر خطاب و تاکنون چند تن از استادان دانشگاه ها را به بهانه های گوناگون زندانی و شکنجه کرده اند.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
اگرچه گروه طالبان پس از فرمان رهبرشان ادعا می کنند، که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کرده است، اما مقام های کشورهای ایران و تاجیکستان این ادعای گروه طالبان رد کرده و می گویند که تولید موادمخدر در افغانستان کاهش پیدا نکرده است.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала