مسکو: دفاع از منافع ساکنان جمهوری ترانس نیستریا یکی از اولویت های روسیه است

© Sputnikوزارت امور خارجه روسیه
وزارت امور خارجه روسیه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.02.2024
عضو شوید
دفاع از منافع ساکنان جمهوری ترانس نیستریا مولداوی یکی از اولویت های روسیه است و تمام درخواست های تیراسپول توسط نهادهای مربوطه روسیه با دقت بررسی می شود.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با درخواست نمایندگان ترانس نیستریا به اسپوتنیک : "حفاظت از منافع ساکنان ترانس نیستریا، هموطنانمان، یکی از اولویت ها است. همه درخواست ها همیشه توسط ادارات مربوطه روسیه با دقت بررسی می شود.
یکی از مقامات وزارت خارجه روسیه گفت: "دفاع از منافع ساکنان ترانس نیستریا و هموطنانمان، یکی از اولویت ها است. تمام درخواست ها همیشه توسط نهادهای مربوطه روسیه با دقت بررسی می شود."
پیش ازاین ترانس نیستریا در رابطه با محاصره اقتصادی از طرف مولداوی برای کمک به روسیه متوسل شد. این بیانیه توسط کنگره نمایندگان تصویب شد.
بر اساس قطعنامه ای که روز چهارشنبه از سوی کنگره نمایندگان همه سطوح جمهوری به رسمیت شناخته نشده ترانسنیستریا مولداویا به تصویب رسید، ترانس نیستریا در پیوند با محاصره اقتصادی از سوی مولداویا از روسیه خواستار کمک شد.
ترانس‌نیستریا، یا جمهوری پریدنستروویای مولداوی (PMR) کشوری به رسمیت شناخته نشده است که کنار رود دنیستر در شرق مولداوی و در همسایگی با اوکراین قرار دارد.
این باریکه که از شمال به جنوب در امتداد سواحل رودخانه دنیستر امتداد دارد. از غرب با مولداوی (411 کیلومتر) و از شرق با اوکراین (405 کیلومتر) هم مرز است.
مساحت کل ترانس نیستریا 4163 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن حدود 465000 نفر است که اکثریت آنها روسی زبان هستند.
اکثریت عمده روسی زبانان ترنس نیستریا از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دنبال جدایی از مولداوی بوده است
این منطقه در سال 1990 از جمهوری شوروی مولداوی جدا شد، اما توسط رهبری اتحاد جماهیر شوروی به رسمیت شناخته نشد.
تجزیه به درگیری مسلحانه در سال 1991 انجامید. پس از شکست مولداوی در حل مناقشه با زور، توافقنامه آتش بس امضا شد و منطقه امنیتی غیرنظامی ایجاد شد
در سال 1992، ترانس نیستریا عملاً به سرزمینی تبدیل شد که دیگر تحت کنترل مولداوی نبود. اکنون نیرو های حافظ صلح روسیه برای تأمین امنیت در ترانس نیستریا مستقر هستند
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала