هشدار کاخ سفید درباره ای امکان فروپاشی اقتصاد افغانستان

© Sputnikفقر در افغانستان: کاکا نعیم
فقر در افغانستان: کاکا نعیم - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.02.2024
عضو شوید
کاخ سفید در پیامی به کانگرس امریکا درباره ای افزایش بحران انسانی و احتمال فروپاشی اقتصاد افغانستان زیر چیرگی گروه طالبان هشدار داده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، کاخ سفید چهارشنبه‌شب، ۱۸ دلو در بیانیه‌ای خواستار ادامه وضعیت اضطراری ملی امریکا در مورد افغانستان مطابق با فرمان ۱۴۰۶۴ ریاست جمهوری این کشور شده است.
این فرمان در ۱۱ فیبروری ۲۰۲۲ و پس از وخیم‌تر شدن وضعیت بشری در افغانستان صادر شده بود.
در این بیانیه به نقل از جو بایدن، رییس جمهور امریکا آمده است: "من اعلامیه ضمیمه‌شده را برای انتشار به دفتر ثبت فدرال فرستاده‌ام که در آن وضعیت اضطراری ملی با توجه به بحران گسترده انسانی در افغانستان و احتمال سقوط اقتصادی عمیق در افغانستان در فرمان اجرایی ۱۴۰۶۴علام شده است. قرار است این وضعیت پس از ۱۱ فیبروری ۲۰۲۴ نیز ادامه یابد".
اتحادیه اروپا: افغانستان در معرض فروپاشی اقتصادی و اجتماعی است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.10.2021
اتحادیه اروپا: افغانستان در معرض فروپاشی اقتصادی و اجتماعی است
این فرمان زمینه ارایه کمک واشنگتن به افغانستان را پس از فروافتادن حکومت پیشین در کشور فراهم کرده است.
در بیانیه تصریح شده که بحران گسترده بشری در افغانستان از جمله نیازهای فوری شهروندان افغانستانی به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات بهداشتی و سرپناه و همچنان تهیه اسکان، یک تهدید جدی برای امنیت ملی و سیاست خارجی امریکا است.
کاخ سفید همچنان نگه‌داری دارایی‌های مشخص د افغانستان بانک توسط نهادهای مالی امریکا را برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و رفاه مردم افغانستان مهم خوانده است.
امرالله صالح طالبان را مسئول حمله به دفترش می داند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.12.2021
صالح: فروپاشی اقتصادی از عوامل مرگ طالبان خواهد بود
تمدید کار وضعیت اضطراری ملی امریکا در مورد افغانستان نیاز به تایید کانگرس این کشور دارد.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала