گمانه‌زنی رسانه هندی درباره افزایش پیوندهای هند و گروه طالبان

© AP Photo / Ebrahim NorooziБоевики движения "Талибан" на месте взрыва в Сикхском храме в Кабуле, Афганиста
Боевики движения Талибан на месте взрыва в Сикхском храме в Кабуле, Афганиста - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.02.2024
عضو شوید
یک رسانه هندی در گزارشی به بررسی پیوندهای دهلی‌نو و کابل پرداخت و نوشت: هند بزرگترین پشتیبان منطقه‌ای افغانستان است اما با وجود بهبود پیوندها با گروه طالبان، امنیت ملی خود را در اولویت قرار خواهد داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، تارنمای خبری روزنامه هندوستان تایمز در گزارشی به بررسی پیوندهای هند و افغانستان از زمان حضور گروه طالبان پرداخت و نوشت: دهلی نو از پیشگویی های وحشتناک در سال ۲۰۲۱، زمانی که گروه طالبان به قدرت رسید تا سال ۲۰۲۴، راه درازی را در کابل پیموده است.
هند در اگوست ۲۰۲۱، پس از چیرگی رگوه طالبان بر کابل، همه ای دیپلماتان و مقام های خود را از کشور بیرون کرد و تا جون ۲۰۲۲، دهلی نو با استقرار یک تیم "فنی" در سفارت هند در کابل، حضور دیپلماتیک خود را در این کشور دوباره برقرار کرد.
تا جنوری ۲۰۲۴، در این هفته، هند در میان ۱۰ کشوری بود که در نشست ابتکاری همکاری منطقه ای از نمایندگان دیپلماتیک که از سوی اداره طالبان در کابل تشکیل شده بود، شرکت کرد که این اقدام نشان دهنده تعامل رو به رشد بین دو طرف بوده و با وجود عجیب بودن، طالبان به نوعی توسط دهلی نو پذیرفته شده است.
بیرق هند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.12.2022
سفیر پیشین هند در کابل: پشتیبانی از رژیم طالبان به معنی کاشت ترور و ناامنی است
این گزارش در ادامه با نام بردن از شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزیر امور خارجه افغانستان از ۷ سپتمبر ۲۰۲۱ تاکنون، به عنوان عاملی مهم در تغییر این رویکرد، نوشت: او یکی از اعضای مهم طالبان است و مانند بسیاری که با هند ارتباط داشته اند، از اخلاق و فرهنگ هند آگاه است. آشوک ساجنهر، سفیر پیشین هند در قزاقستان، سویدن و لتونیا می‌گوید: استانکزی می دانست که هند هیچ‌‍ گونه جاه‌طلبی ارضی ندارد و دهلی نو در توسعه افغانستان مشارکت داشته است.
معاون وزیر امور خارجه گروه طالبان افغانستان ارتباطات قدیمی با هند دارد. او به مدت سه سال از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۲ تحت برنامه همکاری هند و افغانستان به عنوان سرباز در دانشکده ارتش هند در نوگان هند آموزش دید. استانکزی، یک پشتون قومی از قبیله استانکزی است و همچنین مدت یک سال و نیم به عنوان افسر کادت با گروهان کرن از گردان بهگات در دهرادون، فعالیت کرده و یکی از ۴۵ دانشجوی خارجی این گروهان بوده است.
به گفته ساجنهر، هند در نیمه راه کابل است، برخلاف چین و برخی کشورهای دیگر که حکومت طالبان را پذیرفته اند، هند روابط دیپلماتیک با دولت کابل ندارد. با این حال، برخلاف تصور قبلی، خطر حملات تروریستی به هند به دستور پاکستان از خاک افغانستان کاهش یافته و در واقع روابط پاکستان و افغانستان تیره شده است.
چند روز پس از دعوت سفارت هند در امارات متحده عربی از بدرالدین حقانی، نماینده موقت افغانستان برای حضور در جشن روز جمهوری در ابوظبی، در حالی که هند به شکل رسمی به این دیدار واکنش نشان نداد، حافظ ضیاء احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان به نقل از نماینده هند که در این نشست شرکت کرده بود، گفت: دهلی نو از همه ابتکارات متمرکز بر ثبات افغانستان حمایت می کند.
احمد به نقل از نماینده هند در پستی در ایکس نوشت: هند فعالانه در ابتکارات بین المللی و منطقه ای در رابطه با افغانستان شرکت و از هر تلاشی که منجر به ثبات و توسعه افغانستان می شود، حمایت می کند.
در بیانیه دیگر وزارت خارجه طالبان آمده است که متقی روابط با کشورهای منطقه را قابل توجه می داند و تاکید می کند که این ملت ها "باید برای افزایش و تداوم تعامل مثبت با افغانستان، گفتگوهای منطقه ای داشته باشند."
هند با تعهدات ۳ تا ۴ میلیارد دالری همچنان بزرگترین کمک کننده منطقه ای برای افغانستان است. در دسمبر ۲۰۲۲، حمدالله نعمانی، وزیر توسعه شهری طالبان، با اعضای تیم فنی هند در کابل گفت‌وگو کرد و آغاز دوباره پروژه‌های هند را خواستار شد، وی از سرمایه‌گذاران برای حضور در شهر جدید کابل دعوت کرد و با مطرح کردن مسائل مربوط به ویزا و بورسیه‌های بیشتر برای دانشجویان افغانستانی را خواست.
از آن زمان، دیپلماتان ارشد هندی با مقامات طالبان در کشورهای غرب آسیا و در حاشیه نشست‌های چندجانبه در مورد افغانستان مانند مذاکرات فرمت مسکو که به میزبانی روسیه برگزار شد، تعامل داشتند.
یک منبع دیپلماتیک هشدار می دهد که حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان با وجود بهبود روابط دو جانبه دهلی‌- کابل، همچنان تهدید امنیتی هند به شمار می‌شود.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند و روزانه صدها نفر از بیکاری این کشور را ترک می کنند.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала