متقی: پس از دریافت اطلاعات مفصل در مورد اشتراک در نشست دوحه تصمیم می‌گیریم

© https://aop.gov.afدیدار امیرخان متقی با فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور افغانستان
دیدار امیرخان متقی با فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.02.2024
عضو شوید
سرپرست وزارت خارجه‌ در دیدار با هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است که این گروه پس از دریافت اطلاعات مفصل در مورد نشست قریب الوقوع دوحه، در مورد اشتراک در آن تصمیم خواهند گرفت.
به گزارش اسپوتنیک، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در دیدار با فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است که این گروه پس از دریافت اطلاعات مفصل از ساختار، دستور کار و ترکیب نشست آینده‌ی دوحه، در مورد اشتراک در این نشست تصمیم می‌گیرد‌.
بر اساس اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان، آقای متقی امروز (دوشنبه، 16 دلو) با آقای سینیرلی‌اوغلو در کابل دیدار و در مورد نشست آینده‌ی دوحه و پیشنهادات گزارش "ارزیابی مستقل افغانستان" گفت‌وگو کرده است.
وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان گفته است که هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ سازمان ملل متحد در این دیدار گفته است که در مورد اشتراک هیأت طالبان در نشست آینده‌ی دوحه میان سایر اشتراک‌کنندگان "اجماع" وجود دارد.
این وزارت افزوده است که آقای سینیرلی‌اوغلو ابراز امیدواری کرده است که هیأت عالی‌رتبه‌ی طالبان در این نشست اشتراک کند.
دومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان قرار است در روزهای 18 و 19 ماه جاری میلادی به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در دوحه برگزار شود.
هنوز روشن نیست که به‌جز مقام های کابل، دیگر کدام گروه‌ها و چهره‌های سیاسی افغانستان برای اشتراک در این نشست دعوت شده‌اند‌.
فریدون سینیرلی‌اوغلو در دیدار با سرپرست وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان گفته است که هدف از برگزاری این نشست "تعامل مستمر جامعه‌ی جهانی با افغانستان از طریق یک روند دوامدار" است.
در این نشست قرار است بر اساس دستور قطع‌نامه‌ی 2721 شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیشنهادات گزارش "ارزیابی مستقل افغانستان" که آقای سینیرلی‌اوغلو آن را تهیه کرده نیز بررسی شود.
سرپرست وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان در دیدار امروز خود با آقای سینیرلی‌اوغلو گفته است که طالبان از "نکات مثبت" این ارزیابی استقبال می‌کنند، اما با موجودیت یوناما و در وضعیت جاری افغا‌نستان، دلیل منطقی برای تعیین نماینده‌ی ویژه جدید سازمان ملل در امور این کشور وجود ندارد‌.
بر اساس اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان، آقای سینیرلی‌اوغلو گفته است که او در گزارش "ارزیابی مستقل افغانستان" خواستار افزایش حضور دیپلماتیک کشورها در کابل، گفت‌وگو در مورد رفع تحریم‌های بانک مرکزی و آغاز کمک‌های فنی و انکشافی به افغانستان شده‌ است‌.
وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست طالبان نوشته است که آقای سینیرلی‌اوغلو ابراز امیدواری کرده است که بانک جهانی در آینده‌ی نزدیک در مورد افغانستان تصمیم مثبت بگیرد.
گزارش "ارزیابی مستقل افغانستان" از سوی گروه‌های سیاسی و مدنی افغانستان با انتقادات گسترده مواجه شده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала