سازمان ملل در روز جهانی آموزش: بسیاری از کودکان در افغانستان گرسنه به مکتب می روند

© Photo / Ministry of Educationمکتب
مکتب - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.01.2024
عضو شوید
برنامه جهانی غذا (WFP) می‌گوید که بسیاری از کودکان در افغانستان گرسنه به مکتب می‌روند.
به گزارش اسپوتنیک، برنامه جهانی غذا در برگه ای ایکس امروز چهارشنبه، ۴ دلو به مناسبت "روز جهانی آموزش" نوشته است، که آنان هر بامداد، به ۷۰۰ هزار دانش‌آموز پسر و دختر "بیسکویت مقوی" توزیع می‌کنند.
به گفته برنامه جهانی، توزیع بیسکویت برای کودکان دانش‌آموز خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا فرزندان‌شان را به مکتب بفرستند.
مکاتب دخترانه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.10.2022
دختران افغانستان 400 روز است که به مکتب نرفته اند
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان افغانستان به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است. با چیرگی گروه طالبان بر افغانستان گروه های دیگر تروریستی هم در افغانستان فعال شده و افغانستان به کشور صدور تروریسم در منطقه تبدیل شده است و هم اکنون بیش از بیست میلیون نفر با گرسنگی در این کشور دست و پنجه نرم می کنند.
در همین حال کارشناسان می گویند، که گروه طالبان پیوند تنگاتنگ با القاعده دارد و به این گروه در دوره نخست و اکنون در افغانستان پناه داده است.
اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
روز جهانی آموزش در حالی فرا رسیده است که گروه طالبان پس از دست یافتن به قدرت در ابتدا دروازه‌های مکتب ها را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بستند و سپس تحصیل دختران را تعلیق و کار زنان در نهادهای غیردولتی را منع کرده‌اند.
در بیشتر از دو سال گذشته این اقدام‌های طالبان واکنش‌ها و انتقادهای تند جهانی را برانگیخته است، اما گروه طالبان هیچ اعتنایی به این واکنش‌ها نکرده‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала