در نتیجه تیراندازی در شمال نوار غزه حداقل 12 نفر توسط اسرائیل کشته شدند

© AFP 2023 / Bashar Talebحمله هوایی دوباره اسرائیل به نوار غزه
حمله هوایی دوباره اسرائیل به نوار غزه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.01.2024
عضو شوید
در نتیجه تیراندازی شمال نوار غزه توسط اسرائیل دست کم 12 نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
به گزارش اسپوتنیک، طبق این خبر، یک ساختمان مسکونی واقع در نزدیکی مجتمع طبی الشفاء زیر آتش قرار گرفت.
خبرگزاری فلسطینی وفا نیز از کشته شدن چهار کشته و زخمی شدن چند تن در نتیجه حملات اسرائیل به یک منطقه مسکونی در شهر خان یونس واقع در بخش جنوبی فلسطین خبر داد. علاوه بر این، به گفته منابع این حبرگزاری، نیروهای اسرائیلی مهمات فسفری را به سمت حومه جنوبی خان یونس استعمال کردند.
وفا همچنین گزارش می دهد که اسرائیلی ها در شهر غزه چندین مکتب را که هزاران آواره در آن زندگی می کنند، محاصره کرده اند.
پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز تیراندازی اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتوبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله راکتی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات راکتی گسترده، مبارزین حماس به مناطق سرحدی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.
Smoke rises following an Israeli airstrike in Gaza City - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.01.2024
درگیری اسرائیل-فلسطین؛ "اگر از توسعه جنگ جلوگیری نشود منطقه کاملاً غرق آتش می‌شود"
در پاسخ، قوای مسلح اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، قوای اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک سرحد غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، ادویه و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.
تعداد قربانیان در نوار غزه به گفته وزارت صحت عامه محلی از 23 هزار نفر فراتر رفت، بیش از 59 هزار نفر مجروح شدند و به گفته منابع مختلف، بیش از 126 اسرائیلی و 11 نفر خارجی هنوز در اسارت حماس هستند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا درگیری های مسلحانه را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در سرحدات 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، قلمرو فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала